Zdrowie

Grafiki - Międzynarodowy Dzień Niewidomych

Dostrzeż Niewidomych! − Międzynarodowy Dzień Niewidomych

13 listopada, dzień urodzin francuskiego pedagoga Valentina Haüya, założyciela pierwszej szkoły dla niewidomych w Paryżu, już w 1946 roku ustanowiony został Międzynarodowym Dniem Niewidomych. Celem Dnia jest przybliżenie społeczeństwu oraz uwrażliwienie go na problemy osób niewidomych i słabowidzących. Święto to jest także okazją do zauważenia i docenienia rodzin, przyjaciół, opiekunów, instytucji, organizacji oraz wszystkich tych, którzy na co dzień pomagają niewidomym i słabowidzącym.

 

Szacuje się, że choroby narządów wzroku występują u około 285 milionów osób, z czego 39 milionów to osoby niewidome. Szacuje się także, że globalnie skala problemu będzie rosła. Jak wiadomo, choroby oczy dotykają głównie osoby po 50 roku życia. W związku z nieuniknionym procesem coraz szybszego starzenia się społeczeństwa, rosła będzie liczba osób niewidomych oraz cierpiących z powodu chorób oczu. Obecnie upośledzenie wzroku oraz ślepota dotyczy co czwartego Polaka.

 

W dniach 13-20.10.2021 r. Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. L. Braille’a w Bydgoszczy oraz Stowarzyszenie Visus Supremus po raz kolejny zaprosił szkoły do udziału w kampanii społecznej z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski (15 października) „Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie!”. Więcej o projekcie – tutaj

 

Jeśli tracisz wzrok lub chcesz pomóc osobie z uszkodzonym wzrokiem zachęcamy do lektury Poradnika dla osób zagrożonych utratą widzenia stworzonego w ramach projektu „Widzimy nie tylko oczami”. Strona projektu bogata jest w ciekawe treści i materiały filmowe m.in. o tym jak pomagać osobom niewidomym, oraz jak zdecydowanie tego nie robić.

 

Zrzut ekranu - strona projektu „Widzimy nie tylko oczami” - link do projektu

 

Zachęcamy także do śledzenia aktualności Polskiego Związku Niewidomych.