Zdrowie

Grafika: czerwony napis na białym tle "Dzień Wiedzy o Wrodzonych Wadach Serca" w czerwonej ramce z sercem po prawej stronie i białym napisem "14 lutego" na tle czerwonej ramki

By małe serca mogły bić

14 lutego większości osób kojarzy się ze Świętem Zakochanych. Serce, które jest motywem przewodnim tego dnia, dla niektórych ma szczególne znaczenie. To dzieci z wrodzonymi wadami serca i ich najbliżsi. W Dniu Świętego Walentego obchodzimy bowiem Dzień Wiedzy o Wrodzonych Wadach Serca (WWS).

 

Idea tego święta została  zapoczątkowana w 1999 roku przez Amerykankę Jeanne Imperati – matkę dziecka urodzonego ze złożoną wadą serca. Celem inicjatywy jest informowanie o problemie wad wrodzonych, możliwości ich leczenia, roli wczesnego diagnozowania oraz właściwej opiece nad małym pacjentem.

 

Wady serca są najczęstszymi wadami wrodzonymi u dzieci. Rzeczywiste i bezpośrednie przyczyny ich pojawiania się nie zostały jeszcze jednak dokładnie ustalone. Część z nich jest uwarunkowana genetycznie. Zalecane jest więc, by w trakcie ciąży kontrolować rozwój płodu. Badanie USG umożliwia rozpoznanie czy dziecko jest zdrowe – a jeśli nie, pomaga wykryć rodzaj wady. Dokładna diagnoza pozwala na przeprowadzenie leczenia od razu po narodzinach dziecka, a często nawet jeszcze wtedy, gdy dziecko jest w łonie matki.

 

Niektóre wrodzone wady serca mogą być łagodne i ustąpić w pierwszym roku życia. Większość z nich wymaga jednak skomplikowanego, długotrwałego leczenia i rehabilitacji.

 

Codziennie w Polsce rodzi się 10 dzieci z wadą serca. Troje z nich wymaga operacji w pierwszych dniach życia. Polscy lekarze wykonują rocznie ponad 3 500 operacji wad serca u dzieci. Dzięki postępowi w dziedzinie kardiologii i kardiochirurgii możliwe jest więc leczenie dzieci także z bardzo złożonymi wadami serca. Wiele dzieci ma szansę żyć i rozwijać się na równi ze swoimi rówieśnikami.