Na zielonym

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków 17.04.2020

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków 17.04.2020

18 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. Obchodzony jest on od 1983 roku i ustanowiła go Międzynarodowa Rady Ochrony Zabytków (ICOMOS). W Polsce głównym celem tego święta jest prezentowanie zabytków o szczególnym znaczeniu dla naszego dziedzictwa kulturowego.

Krajeński Park Krajobrazowy poza walorami przyrodniczymi i krajobrazowymi chlubi się bogactwem zabytków architektury sakralnej i świeckiej. W związku z panującą epidemią, zwiedzanie zabytków jest znacznie utrudnione lub niemożliwe. Dlatego też Krajeński Park Krajobrazowy przygotowuje cykl postów, zawierających przegląd niektórych zabytków znajdujących się na jego terenie. Już dziś przybliżymy Wam krótko historię wartego szczególnej uwagi Pałacu w Sypniewie.
Budowla ta odzyskuje dziś swoją świetność. Została zaprojektowana w 1835 r. przez Karla Friedricha Schinkel, a budowa rozpoczęła się około 1850 r. Dominuje styl klasycystyczny z elementami neorenesansowymi. Pałac zbudowano na planie prostokąta z przylegającą od płd-wsch. ośmioboczną wieżą. Wokół pałacu rozciąga się park. Pałac należał do rodziny Wilckensów, stanowiąc siedzibę loży masońskiej. Ostatni z nich, Hans Jürgen, na początku II wojny światowej wydawał rozkazy mordowania polskich więźniów obozu w Karolewie. Od 1947 r. w pałacu mieściło się Technikum Rolnicze. Od początku XXI w. obiekt pełni funkcje hotelowe. Pałac w Sypniewie stanowi osobliwą perłę dziedzictwa kulturowego naszego regionu.

Zapraszamy do poznawania zabytków Krajeńskiego Parku Krajobrazowego!

Źródła:

http://parki.kujawsko-pomorskie.pl/kpk/turystyka/zabytki

  1. Skaza, Pałace i dwory gminy Więcbork…
    Leksykon Krajny, praca zbiorowa pod redakcją Sławomira Łanieckiego

 

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków 17.04.2020Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków 17.04.2020Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków 17.04.2020Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków 17.04.2020