Środowisko

SMACZNE JABŁUSZKA DZIĘKI DZIKIM ZAPYLACZOM FOT. ARCHIWUM TPK
SMACZNE JABŁUSZKA DZIĘKI DZIKIM ZAPYLACZOM FOT. ARCHIWUM TPK

Happening w Tucholskim Parku Krajobrazowym

20 maja br. na dziedzińcu przed siedzibą Tucholskiego Parku Krajobrazowego świętowaliśmy dwa święta polskiej przyrody – Dzień Polskiej Niezapominajki i Światowy Dzień Pszczół.

Niezapominajka – Myosotis L., inaczej „mysie uszko” lub „niezabudka” – jest symbolem pamięci o ważnych chwilach w życiu, osobach, miejscach i sytuacjach. Dzień Polskiej Niezapominajki obchodzony jest 15 maja jako święto mające na celu zwrócenie uwagi na piękno naszej rodzimej przyrody, jej różnorodność biologiczną oraz przypominanie o problemie ochrony środowiska. Redaktor Programu I Polskiego Radia, prowadzący EkoRadio – Andrzej Zalewski zaproponował ten dzień trochę na przekór obchodzonym w lutym Walentynkom, ponieważ w Polsce to właśnie maj jest miesiącem zakochanych. Tucholski Park Krajobrazowy organizował Dzień Polskiej Niezapominajki po raz drugi. Na ogrodzeniu naszej siedziby zawisła flaga Ukrainy jako symbol solidarności. Do barw tego kraju nawiązują również kolory niezapominajki – niebieski i żółty. W ramach happeningu na naszych stoiskach prowadzono edukację na temat biologii i ekologii tej rośliny. Uczestnicy dowiedzieli się również o historii ustanowienia tego święta. W budynku TPK wyświetlana była prezentacja multimedialna na temat ochrony przyrody i bioróżnorodności.

Z okazji Światowego Dnia Pszczół na dziedzińcu Tucholskiego Parku Krajobrazowego prowadzono edukację na temat dzikich zapylaczy. Samotnie żyjące pszczoły i trzmiele są znacznie lepszymi zapylaczami niż pszczoła miodna. W Polsce występuje ich ok. 470 gatunków – są to np. murarki, porobnice, lepiarki pszczolinki, makatki i wiele, wiele innych. To dzięki nim mamy warzywa i owoce. Nie mają żądeł i nie produkują miodu. Ten dzień ma przypominać o ich roli i wskazywać na problem wymierania dzikich pszczół. Na stoisku uczestnicy happeningu mogli się dowiedzieć, w jaki sposób można pomóc tym pożytecznym owadom.

W obchody wydarzenia włączyły się dzieci z Przedszkola nr 1 i 2 oraz Szkoła Podstawowa nr 1 i 3 wraz z nauczycielami, które przebrane za niezapominajki i pszczoły przyszły kolorowym korowodem na dziedziniec Tucholskiego Parku Krajobrazowego. Przedszkolaki i uczniowie rozdawali naklejki i kwiaty z papieru. Pracownicy Tucholskiego Parku Krajobrazowego przygotowali dla uczestników jabłka, które powstały dzięki dzikim zapylaczom i nasiona roślin miododajnych, które rodzice wraz z dziećmi mogli wysiać we własnych ogrodach i na balkonach oraz hotele dla owadów, włączając się w ochronę tych pożytecznych owadów.

W czasie happeningu podsumowano konkurs dla dzieci z przedszkoli i ich rodzin na budowę hotelu dla dzikich zapylaczy do własnego ogrodu pt. „Dzikie pszczoły w Twoim ogrodzie”. Rozdano również nagrody ufundowane przez firmę Fungopol, Nadleśnictwo Tuchola i Tucholski Park Krajobrazowy. Zwycięzcami konkursu zostali:

  1. Drejasz Magdalena
  2. Joanna i Piotr Jasińscy
  3. Franciszek i Jan Graban – wraz z Rodzicami.

 

Przyznano dwa wyróżnienia:

  1. Mindal Nela
  2. Sara i Maja Kościelniak – wraz z Rodzicami.

Happening uświetnił występ „Kolorowych Nutek” z Przedszkola nr 1 w Tucholi, które zatańczyły na naszym dziedzińcu „wyrastając” z doniczek w postaci kolorowych kwiatów. W wydarzeniu wzięło udział ok. 430 osób.

 

Tekst. dr Barbara Grzesiak (specjalista ds. dydaktycznych, promocji i turystyki TPK)

CHROŃMY DZIKIE ZAPYLACZE FOT. ARCHIWUM TPKKOROWÓD PRZEDSZKOLAKÓW FOT. ARCHIWUM TPKMŁODZI OGRODNICY FOT. ARCHIWUM TPKNIEZAPOMINAJKI POD LUPĄ FOT. ARCHIWUM TPKNIEZAPOMINAJKI SKUPIONE NAD KOLOROWANKAMI FOT. ARCHIWUM TPKNIEZAPOMINAJKI Z PRZEDSZKOLA NR 1 W TUCHOLI FOT. ARCHIWUM TPKOGRÓD PRZYJAZNY DZIKIM ZAPYLACZOM FOT. ARCHIWUM TPKPODSUMOWANIE KONKURSU DLA DZIECI Z PRZEDSZKOLI I ICH RODZIN NA BUDOWĘ HOTELU DLA DZIKICH ZAPYLACZY DO WŁASNEGO OGRODU PT. DZIKIE PSZCZOŁY W TWOIM OGRODZIE FOT. ARCHIWUM TPKPOKOLORUJ TRZMIELA FOT. ARCHIWUM TPKPOSIEJ NIEZAPOMINAJKI I KWIATY MIODODAJNE W OGRODZIE I BALKONIE FOT. ARCHIWUM TPKPOZNAJEMY _MYSIE USZKO_ FOT. ARCHIWUM TPKPOZNAJEMY NIEZAPOMINAJKĘ FOT. ARCHIWUM TPKPOZNAJEMY PSZCZOŁY SAMOTNE I TRZMIELE FOT. ARCHIWUM TPKSMACZNE JABŁUSZKA DZIĘKI DZIKIM ZAPYLACZOM FOT. ARCHIWUM TPKSOLIDARNI Z UKRAINĄ W KOLORACH NIEZAPOMINAJKI FOT. ARCHIWUM TPKSTOISKO  Z NIEZAPOMINAJKĄ FOT. ARCHIWUM TPKSTOISKO EDUKACYJNE FOT. ARCHIWUM TPKSTOISKO EDUKACYJNE_ FOT. ARCHIWUM TPKŚWIAT WIDZIANY OCZYMA OWADA FOT. ARCHIWUM TPKTANIEC KOLOROWYCH NUTEK Z PRZEDSZKOLA NR 1 W TUCHOLI FOT. ARCHIWUM TPKTRZMIEL NAJLEPSZY ZAPYLACZ FOT. ARCHIWUM TPKUCZESTNICY HAPPENINGU FOT. ARCHIWUM TPKUCZESTNICY HAPPENINGU Z PRZEDSZKOLI ORAZ SZKÓŁ PODSTAWOWYCH FOT. ARCHIWUM TPKZBUDUJ HOTEL DLA OWADÓW FOT. ARCHIWUM TPK