Środowisko

Ważenie bielików fot. KPK
Ważenie bielików fot. KPK

Bieliki na Krajnie zaobrączkowane

W ubiegły piątek 20 maja 2022 r. w Krajeńskim Parku Krajobrazowym gościliśmy Komitet Ochrony Orłów. W Nadleśnictwie Lutówko zaobrączkowano dwa młode bieliki. Pisklęta zostały sprowadzone z wysoko usytuowanego gniazda przez arborystę Adama Jankiewicza. Następnie Dariusz Anderwald, prezes Komitetu Ochrony Orłów, zmierzył i zważył bieliki oraz nałożył dwie obrączki przy asyście Edyty Herbuś – znanej tancerki, która po raz kolejny odwiedziła Krajnę na zaproszenie Nadleśnictwa Runowo oraz Krzysztofa Wojtkowiaka – dyrektora Krajeńskiego  Parku Krajobrazowego.

 

Dzięki obrączkowaniu ptaków można poznawać historię ich życia, trasy ich wędrówek lub dowiedzieć się jaka jest średnia i maksymalna długość życia poszczególnych osobników. Stosuje się dwie obrączki: jedną z indywidualnym numerem i adresem krajowej centrali oraz drugą  jednolitą dla wszystkich krajów ale różną w każdym roku.

 

Dookoła gniazda bielika wyznaczono strefę ochronną. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy wydał decyzję o zezwoleniu na wstęp, przebywanie oraz filmowanie w strefie ochrony w celu badania i promowania działań ekologicznych w województwie kujawsko-pomorskim.

 

Wiek piskląt oszacowano na zaledwie 30 dni. Pokryte były szarymi puszystymi piórami dla zachowania ciepła i kamuflażu. Kontakt z tymi wyjątkowymi ptakami był pełen wrażeń. Trzymamy kciuki za dalszy los tych bielików.

 

Tekst: Agnieszka Szliep – KPK

Fot. Adam Jankiewicz, KPK

 

Pisklęta bielika w gnieździe fot. Adam JankiewiczWażenie zaobrączkowanych bielików fot. KPKWażenie bielików fot. KPKNarzędzia do obrączkowania fot. KPKMłody bielik fot. KPKPiskleta bielika fot. KPK