Sprawy społeczne

fot. Szymon Zdziebło
fot. Szymon Zdziebło

Karta Dużej Rodziny – sprawdź możliwości

Związana z Kartą Dużej Rodziny oferta bezpłatnych wejściówek, zniżek i rabatów stale się rozszerza. W Kujawsko-Pomorskiem można korzystać z krajowego systemu KDR i świadczeń związanych z naszym kujawsko-pomorskim regionalnym komponentem karty, własne propozycje ulg rodzinnych mają też niektóre samorządy gminne. Wśród możliwości między innymi zniżki kolejowe, bilety do opery i filharmonii po obniżonych cenach, a w niektórych miejscach nawet tańsza benzyna. Aby uzyskać kartę należy złożyć wniosek w gminie odpowiadającej miejscu zamieszkania.

– To co jesteśmy winni rodzinom 3+, to szacunek i nasza solidarność, wyrażająca się między innymi systemem zniżek, dzięki którym łatwiej im funkcjonować. Im szybciej zbudujemy taki system KDR, który będzie znaczącą ulgą dla domowych budżetów większych rodzin, tym realniej możemy myśleć o odwróceniu obecnych bardzo niepokojących tendencji demograficznych – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Wprowadzona kilkanaście miesięcy temu ogólnopolska KDR to koordynowany na poziomie rządowym system przywilejów dla rodzin z co najmniej trójką dzieci – od zniżek i zwolnień z opłat administracyjnych poprzez ułatwienia dotyczące uczestnictwa w kulturze i ulgi na przejazdy komunikacją publiczną po – coraz częstszą – możliwość tańszego kupna żywności, odzieży i benzyny. Kujawsko-pomorski regionalny komponent KDR to adresowana do mieszkańców województwa oferta uzupełniająca – ulgi i zniżki udzielane przez marszałkowskie instytucje kultury.

Od stycznia karta daje w całym kraju ustawową ulgę na przejazdy kolejowe – 37 proc. na bilety jednorazowe i 49 proc. przy zakupie biletów miesięcznych. To bodaj najważniejszy i najczęściej wykorzystywany jej bonus. W Kujawsko-Pomorskiej uzupełnia go 15-procentowa zniżka w autobusach Kujawsko-Pomorskiego Transportu Samochodowego.

Nie mniej istotne są bezpłatne wejściówki i zniżki oferowane przez kluczowe instytucje kultury. W naszym regionie mają je: Filharmonia Pomorska (połowa ceny biletu, a od 1 września bezpłatny wstęp na audycje dla dzieci), Opera Nova (50 biletów w cenie 20 złotych na przedstawienia w każdy wtorek), Teatr Horzycy (bilety w cenie 10 złotych na wszystkie spektakle), Ośrodek Chopinowski w Szafarni (bilet rodzinny, dzieci i młodzież do lat 16 wchodzą za darmo).

Interesująca jest też regionalna oferta galerii i muzeów, z Muzeum Archeologicznym w Biskupinie na czele, które bezpłatnie zaprasza dzieci do lat pięciu z dużych rodzin, starszym dzieciom proponuje 50-procentową, a dorosłym 20-procentową zniżkę, a także tańsze bilety na doroczny Festyn Archeologiczny. Do Włocławskiego Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej wstęp wolny obowiązuje wszystkich posiadaczy KDR do lat 18, pozostali mogą zwiedzać za cenę biletu ulgowego. W toruńskim Muzeum Etnograficznym całkowity koszt zwiedzania dla każdej bez wyjątku kujawsko-pomorskiej dużej rodziny to tylko 10 złotych!

Zniżki i bezpłatne wejściówki w ramach KDR mają też toruńska Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka (bezpłatny  udział w zajęciach przedpołudniowych, na pozostałe połowa ceny), Galeria Sztuki Wozownia i Pałac Lubostroń.

Do akcji wspierania rodzin „trzy plus” dołączyło się ostatnio ze swoimi rabatami także marszałkowskie Przedsiębiorstwo Uzdrowisko Ciechocinek – z dużymi zniżkami w cenach biletów.  

Wszystkich którzy chcieliby pomóc większym rodzinom zostając partnerami organizatorów wsparcia zapraszamy do kontaktu z Departamentem Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego (sz.sekretariat@kujawsko-pomorskie.pl; tel. 56 656 11 25, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Jacek Habant)

 

 

 

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

20 lipca 2015 r.