VI Rajd Sapera – relacja
W sobotę, 16 kwietnia 2016 roku odbył się VI Rajd Sapera. Celem rajdu było uczczenie „Dnia Sapera”, popularyzacja krajoznawstwa oraz aktywnych form turystyki (pieszej i rowerowej), wśród młodzieży szkolnej z powiatu inowrocławskiego i turystów. W rajdzie udział wzięli uczniowie SP nr 4, SP nr 6, SP nr 11, Zespołu Szkół Integracyjnych, Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 2, OHP Oddział Inowrocław, kolarze z Klubu Turystyki Rowerowej „Kujawiak”, kolarze z Oddziału Nadgoplańskiego PTTK w Kruszwicy, turyści indywidualni z dziećmi oraz młodzież z Gimnazjum ze Złotnik Kujawskich.
Po przejściu trasy pieszej oraz przejechaniu trasy przez kolarzy rajd zakończył się na terenie ośrodka szkolenia 2. inowrocławskiego Pułku Inżynieryjnego w Ostrowie Krzyckim, gdzie odbył się konkurs na najlepszego sapera rajdu; konkurs historyczno-krajoznawczy, pokazy sprzętu patrolu saperskiego oraz inne atrakcje dla uczestników. Dodatkową atrakcją było przybycie na rajd oraz prezentacja sprzętu przez motocyklistów zrzeszonych w klubie Riders Club Inowrocław pod przewodnictwem Andrzeja Skrobackiego. Najlepszym saperem rajdu została Kinga Ręczkowska z SP nr 6, która otrzymała puchar i dyplom ufundowany przez Zarząd Koła nr 7 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Inowrocławiu i wręczony przez przedstawicieli Zarządu: Tadeusza Wróblewskiego i Zbigniewa Doros. Ponadto w konkursie sapera wyróżniono nagrodami z SP nr 4: Zuzannę Cupriak, Witolda Karólewskiego, Wiktorię Gemziak; turystów indywidualnych: Maksymiliana Zgud i Marię Nawrocką. W konkursie historyczno-krajoznawczym zwyciężyli: Marta Szczutowska, Martyna Wojdylak z SP nr 4, Oliwia Lampka z Gimnazjum nr 2, Mikołaj Mrozek z SP nr 6 oraz Paweł Szymczak z Gimnazjum ze Złotnik Kujawskich. Uczestnicy rajdu otrzymali pamiątkowe znaczki rajdowe, dyplomy i nagrody za udział w konkursach, potwierdzenie punktów do Odznaki Turystyki Pieszej. Na mecie rajdu przygotowano ognisko oraz turystyczny poczęstunek w postaci smacznej grochówki. W rajdzie uczestniczyło 287 osób.
Organizatorem rajdu był Inowrocławski Oddział PTTK, 2. Pułk Inżynieryjny z Inowrocławia, przy współudziale koła nr 11 Stowarzyszenia Saperów Polskich i koła nr 7 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Zadanie było współfinansowane ze środków budżetu województwa kujawsko-pomorskiego.
tekst i zdjęcia
Oddział PTTK w Inowrocławiu