Europejskie Dni Camino de Santiago
Wszystkich miłośników pielgrzymowania Drogami Świętego Jakuba, jak i tych zainteresowanych poznaniem historii, kultury i fenomenu towarzyszącemu dziedzictwu Św. Jakuba zapraszamy na Europejskie Dni Camino de Santiago, które odbędą się w weekend 19-20 października br.
Podczas weekendu, w różnych miejscach kontynentu europejskiego, przez które przebiega Camino de Santiago odbywać się będą wydarzenia związane z tym światowym fenomenem. Inicjatorem wydarzenia jest Europejska Federacja Dróg Św. Jakuba z siedzibą w Puy- en-velay (Francja), której Województwo Kujawsko-Pomorskie jest członkiem od 2017 r.
Organizatorzy postarają się ukazać i podkreślić paneuropejski charakter Camino de Santiago, pozwalając mieszkańcom różnych miast i miasteczek odkryć ścisły (często niezauważalny) związek pomiędzy głównymi zabytkami a szlakiem Św. Jakuba oraz w jaki sposób łączy je międzynarodową siecią o długiej historii i głębokim znaczeniu europejskim. Wydarzenia organizowane będą jednocześnie w Holandii, Portugalii, Hiszpanii, Francji oraz Polsce.
Województwo Kujawsko-Pomorskie w porozumieniu z województwami Pomorskim oraz Zachodniopomorskim proponują uczestnictwo w takich wydarzeniach jak: Muzyczne powitanie Caminowicza – recital muzyki hiszpańskiej na gitarę klasyczną w wykonaniu Adama Matyska; organizowana przez Ośrodek Informacji Turystycznej w Toruniu, wycieczka piesza przez Toruń ukazująca najważniejsze atrakcje Szlaku Św. Jakuba w naszym regionie i mieście; czy rajd pieszy Drogą św. Jakuba (Sobowo – Dobrzyń nad Wisłą), której organizatorem jest Klub Miłośników Ziemii Dobrzyńskiej przy Oddziale Kujawskim PTTK we Włocławku.
Pełna lista wydarzeń organizowanych w Polsce tutaj.
Pełna lista wydarzeń organizowanych w Europie tutaj.
Partnerzy i organizatorzy wydarzeń:
- Urząd Gminy wraz ze Szkołą Podstawową w Ciechocinie;
- Dobrzyńskie Towarzystwo Rozwoju w Dobrzyniu nad Wisłą we współpracy z Klubem Miłośników Ziemi Dobrzyńskiej PTTK oraz Dobrzyńskim Centrum Sportu i Turystyki w Dobrzyniu nad Wisłą;
- Diecezjalne Centrum Informacji Turystycznej w Pelplinie;
- Parafia Rzymskokatolicka pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Koszalinie;
- Urząd Miejski w Lęborku we współpracy z Parafią św. Jakuba Ap. w Lęborku oraz Bractwem św. Jakuba Apostoła i Lęborskim Klubem Przyjaciół Pomorskiej Drogi św. Jakuba;
- Wydział Teologiczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz Instytut Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie;
- Ośrodek Informacji Turystycznej w Toruniu;
- Diecezjalne Centrum Informacji Turystycznej w Pelplinie.
W ciągu 1200 lat swojej historii, Camino de Santiago odegrało wiodącą rolę w tworzeniu wspólnej tożsamości europejskiej, niezależnie od narodowości czy sporów politycznych i religijnych. Zjawiska takie jak ekspansja urbanizacji lub pojęcia „obywatelstwa”, są ściśle związane z momentami świetności tej trasy pielgrzymkowej w średniowieczu. Po kilku wiekach schyłku, w połowie XX wieku, zbiegającego się z początkiem procesu budowania Europy, Droga św. Jakuba wyłoniła się ponownie jako droga łącząca wartości religijne, duchowe, kulturowe i dialogowe pomiędzy ludźmi z bardzo różnych obszarów geograficznych, mentalności i pochodzenia społecznego. Obecnie na kontynencie znajduje się ponad 80.000 kilometrów tras oznaczonych jako Jacobean, istniejących niemal we wszystkich krajach europejskich.
Camino de Santiago jest pierwszym europejskim szlakiem kulturowym, który został ogłoszony w 1987 r., mając swoje główne szlaki w Hiszpanii i Francji, został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO kolejno w latach 1993, 1999 i 2015.
Serdecznie zapraszamy !
Buen Camino !