Rolnictwo

Altana i miejsce na ognisko, fot. Tomasz Chmarzyński
Altana i miejsce na ognisko, fot. Tomasz Chmarzyński

Wiemy kto będzie nas reprezentować w ogólnopolskim konkursie ”Fundusz sołecki- najlepsza inicjatywa”

Sołectwo Lipienek z gminy Lisewo będzie reprezentować Województwo Kujawsko-Pomorskie w ogólnopolskiej edycji konkursu pod nazwą „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa”. Zgłoszony projekt o nazwie Przywrócić Lipienkowi dawny blask – nowe serce wsi został najwyżej oceniony przez członków komisji konkursowej.

 

Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego postanowił włączyć się w promocję idei funduszu sołeckiego i przyłączając się do inicjatywy ogólnopolskiej zorganizował po raz pierwszy edycję wojewódzką konkursu pod nazwą „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa”. Laureatem etapu wojewódzkiego konkursu zostało Sołectwo Lipienek z gminy Lisewo. Drugie miejsce otrzymuje Sołectwo Krzekotowo w gminie Dąbrowa, trzecie miejsce uzyskuje Sołectwo Sumówko w gminie Zbiczno. Laureaci otrzymają nagrody finansowe o łącznej wartości 12.000 zł.

 

Dzięki środkom z funduszu sołeckiego w centrum Lipienka powstał kompleksowy teren rekreacyjny na bazie którego intensywnie rozwija się życie społeczne i kulturalne wsi. W jego skład wchodzą: boisko sportowe, teren z altaną i miejscem na ognisko oraz plac zabaw z siłownią zewnętrzną. Centrum wsi zaczęło tętnić życiem, mieszkańcy otrzymali wreszcie swoje miejsce spotkań. Na zagospodarowanym terenie odbywa się wiele cyklicznych imprez np. zawody w tenisie stołowym, Dzień Dziecka, Dzień Kobiet, Mikołajki, Bal Przebierańców, Biesiada Lipieńska, strefa kibica, warsztaty rękodzielnicze i wiele innych jednorazowych wydarzeń. Miejscowość, która w średniowieczu pełniła bardzo ważną rolę, dzięki środkom z funduszu sołeckiego otrzymała dawny blask.