Rolnictwo

BioFach

Nasze produkty na targach BioFach w Norymberdze

Rolnicy, przetwórcy ekologiczni oraz przedstawiciele organizacji i instytucji zaangażowanych w rozwój rolnictwa ekologicznego z regionu biorą udział w wizycie studyjnej w Niemczech (11-15 lutego), połączonej z udziałem w XXVI Międzynarodowych Targach Żywności i Produktów Ekologicznych BioFach.

 

W programie wizyty zaplanowano spotkania z rolnikami ekologicznymi oraz przedstawicielami organizacji Demeter zajmującymi się organizacją systemu dystrybucji oraz marketingu i sprzedaży produktów oraz przetworów ekologicznych. Uczestnicy zapoznają się z systemem funkcjonowania gospodarstw ekologicznych oraz przetwórstwa surowców ekologicznych w Niemczech, odwiedzają też specjalistyczne gospodarstwa ekologiczne oraz wezmą udział w seminarium tematycznym ,,Ekologiczna produkcja rolna, przetwórstwo rolno-spożywcze oraz system dystrybucji produktów ekologicznych w Bawarii-Frankonii”.. Organizatorem wyjazdu jest Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie Producentów Ekologicznych Ekołan.

 

Głównym celem wizyty jest udział w Międzynarodowych Targach Żywności i Produktów Ekologicznych BioFach 2015. Jest to najważniejsze międzynarodowe forum producentów, przetwórców i handlowców oferujących żywność wytworzoną metodami ekologicznymi oraz inne produkty naturalne codziennego użytku. Podczas ubiegłorocznej edycji targów swoją ofertę przedstawiało około 2,5 tys. wystawców, a liczba odwiedzających targi przekroczyła 42 tys. osób.

 

Na tegorocznych targach, w ramach polskiej ekspozycji zorganizowanej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, województwo będzie reprezentowane przez Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie Producentów Ekologicznych Ekołan. Nasz udział w targach ma duże znaczenie prestiżowe i umożliwia zaprezentowanie potencjału regionu w produkcji ekologicznej oraz szeroki asortyment certyfikowanych produktów rolnictwa ekologicznego: przetwory owocowe, warzywne i zbożowe.

 

Na naszym stoisku swoje produkty prezentują:

  • Wytwórnia Makaronu BIO Aleksandra i Mieczysław Babalscy z Pokrzydowa (gmina Zbiczno, pow. brodnicki);
  • Bio Food sp. z o.o. z Ciechocina w pow. golubsko-dobrzyńskim, producent przetworów owocowo-warzywnych;
  • BIOHURT sp. z o.o. z Pokrzydowa (gmina Zbiczno, pow. brodnicki);
  • BIO RAJ z Pokrzydowa (gmina Zbiczno, pow. brodnicki);
  • Wydawnictwo Gaj, redakcja miesięcznika „Biokurier” z Bydgoszczy;
  • Eko Piekarnia Ryszard Piasecki z Torunia;
  • PolBioEco z Krakowa (także członek Stowarzyszenia Ekołan).

 

W ramach ekspozycji targowej są również prezentowane informacje o naszym regionie oraz doświadczenia naszych producentów z zakresu produkcji i przetwórstwa ekologicznego. Targom towarzyszyć będzie Kongres BioFach 2015 z bogatym programem seminariów, konferencji i dyskusji. Szczegóły na www.biofach.de

 

Realizacja całego projektu jest możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013, Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

 

Warto przypomnieć, że to w naszym regionie przed ponad 20 laty powstały pierwsze gospodarstwa ekologiczne w kraju. Obecnie produkcję metodami ekologicznymi w województwie kujawsko-pomorskim prowadzi 415 gospodarstw, działa też 15 przetwórni ekologicznych.

 

 

Departament Rolnictwa i Geodezji Urzędu Marszałkowskiego

 

12 lutego 2015