Rolnictwo

Fot. Andrzej Żeglarski

Nasza żywność w Berlinie

Już po raz 22. nasz region bierze udział w Międzynarodowych Targach Rolno-Spożywczych Grüne Woche (Zielony Tydzień) w Berlinie. Ta największa światowa impreza targowa dotycząca żywności, rolnictwa i ogrodnictwa rozpoczęła się 16 stycznia i zakończy 25 stycznia. Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego reprezentują przewodniczący sejmiku Ryszard Bober oraz radni Michał Krzemkowski, Piotr Kwiatkowski i Waldemar Przybyszewski.

 

To ważne wydarzenie jest miejscem spotkań producentów żywności z całego świata, którzy promują tu swoje marki i testują gusty konsumentów. Równolegle do wystaw, degustacji i pokazów kulinarnych odbywają się liczne seminaria i konferencje o tematyce rolniczej i ekonomicznej oraz poświęcone powiązaniom producentów surowców i przetwórców. Krajem partnerskim tegorocznej 80. edycji Grüne Woche jest Łotwa.

Z roku na rok coraz więcej miejsca w ofercie targów zajmują nowoczesne usługi świadczone przez rolników (np. wypoczynek i zakupy na wsi), tematyka energii odnawialnej oraz nowoczesnych technologii hodowli i chowu zwierząt. Wśród szczególnie nimi zainteresowanych są wystawcy z krajów Europy Środkowo-Wschodniej.  

Berlińska impreza jest świetną okazją do promocji gospodarczej naszego regionu w Europie. W tym roku stoisko województwa kujawsko-pomorskiego (hala 11.2, stoisko nr 103), o powierzchni ponad stu metrów kwadratowych, obejmuje ekspozycję promocyjną samorządu województwa oraz stanowiska na których swoją działalność i produkty zaprezentują kujawsko-pomorskie firmy wytwarzające i promujące żywność wysokiej jakości.

Lista wystawców tutaj.

Na stoisku województwa prezentujemy filmy i slajdy promujące walory turystyczne i przyrodnicze Kujaw i Pomorza oraz produkty tradycyjne i regionalne. Goście targowi otrzymują materiały informacyjne i promocyjne dotyczące naszego regionu na temat warunków inwestycyjnych i gospodarczych oraz atrakcji kulinarnych i turystycznych. Walory kulinarne i turystyczne naszego województwa przedstawiamy również w niemieckiej gazecie „Kommerzblatt”. W udzielonym pismu wywiadzie marszałek Piotr Całbecki zachęca Niemców i innych gości imprezy do odwiedzenia naszego regionu, który od stycznia 2012 jest członkiem Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego.

Przewidujemy, że wizytę na naszym stoisku regionalnym złożą między innymi minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki i prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Andrzej Gross, a także komisarz ds. rolnictwa i rozwoju wsi w Komisji Europejskiej Phil Hogan.  

Dziś i jutro (16 i 17 stycznia) w ramach targów odbywa się konferencja „Potencjał akwakultury i strategie rozwoju” (Centrum Targowe Messe Berlin, hala nr 7.3, sala Berlin), organizowana przez mieszczącą się w Toruniu Organizację Producentów Ryb Jesiotrowatych.

Za przygotowanie stoiska i organizację naszego udziału w targach odpowiada Departament Rolnictwa i Geodezji Urzędu Marszałkowskiego (w ramach projektu „Promocja gospodarcza i wzrost konkurencyjności marki województwa kujawsko-pomorskiego na arenie międzynarodowej”, sfinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2007-2013 oraz ze środków budżetu województwa). 

Czytaj też Przysmak z Sośna Królewskiego na Liście Produktów Tradycyjnych

 
Fot. Andrzej Żeglarski

Departament Rolnictwa i Geodezji
i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

19 stycznia 2015 r.