Rok Kobiet Odważnych

Komiksy / Comic books

 

Okładka komiksu - Generał Elżbieta Zawacka. Cena odwagi

Elżbieta Zawacka („Zelma”, „Sulica”, „Zo”) to postac niezwykła. Jej bogaty i wyjatkowo barwny życiorys był i nadal jest przedmiotem badan naukowych, co zaowocowało wieloma obszernymi publikacjami w formie książek i artykułów.

Generał Elżbieta Zawacka. Cena odwagi
General Elżbieta Zawacka – the price of courage

 

Okładka komiksu - Helena Grossówna - nigdy nie trać nadziei

Helena Grossówna (1904-1994) była niekwestionowaną gwiazdą polskiego przedwojennego kina. Z naturalną swobodą łaczyła taniec, śpiew i aktorstwo, zachwycając miłośników X muzy, ale też widzów opery, teatru, kabaretu i rewii. Była nie tylko jedną z ikon polskiego kina lat 30., ale także bohaterką walki o niepodległość, a przy tym wyjątkowo uczynnym, serdecznym i skromnym człowiekiem. Poznajmy jej historię.

Helena Grossówna – nigdy nie trać nadziei
Helena Grossówna – Hope eternal

 

Okładka komiksu - Nawojka. Z miłości do nauk

Nawojka to średniowieczna (super)bohaterka, która w przebraniu, na przekór zasadom panującym w pierwszej połowie XV wieku, odważyła się zawalczyć o dostęp do wiedzy. Autorzy komiksu, posługując się przede wszystkim obrazem, w dynamiczny i wciągający sposób przedstawiają historię tej na wpół legendarnej pierwszej polskiej studentki. Poznając dzieje jej życia, mamy szansę poczuć klimat epoki, a nawet wziąć udział w konflikcie polsko-krzyżackim. Równocześnie towarzyszenie Nawojce w jej przygodach pobudza do niezależnego myślenia i działania, wiary we własne możliwości oraz zakasania rękawów do pracy w imię realizacji marzeń.

Nawojka. Z miłości do nauk
Nawojka. For the love of study