II posiedzenie Zespołu ds. ochrony zdrowia przy Kujawsko-Pomorskiej Wojewódzkiej Radzie Dialogu Społecznego
W dniu 29 kwietnia 2021 r. odbyło się zdalne posiedzenie Zespołu ds. ochrony zdrowia działającego przy Kujawsko-Pomorskiej Wojewódzkiej Radzie Dialogu Społecznego.
Tematem posiedzenia było:
- Finansowanie pielęgniarek zatrudnionych w Domach Pomocy Społecznej (DPS).
- Sytuacja dotycząca szczepień przeciw COVID-19 w Województwie Kujawsko-Pomorskim.
W posiedzeniu wzięli udział:
1) Pan dr Stanisław Hapyn, Kujawsko-Pomorska Okręgowa Izba Lekarska,
2) Pan dr n. med. Marek Bronisz, Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej Bydgoskiej Izby Lekarskiej,
3) Pani Katarzyna Florek, Przewodnicząca OIPIP w Bydgoszczy,
4) Pani Beata Rojewska, Kierownik Oddziału Kontroli i Nadzoru w Pomocy Społecznej w Wydziale Polityki Społeczne Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego,
5) Pani Izabela Miłoszewska, Dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Torunia,
6) Pan Jacek Ciesielski, Dyrektor Domu Pomocy Społecznej im. dr. Leona Szumana w Toruniu,
7) Pan Piotr Liedtke, Dyrektor Domu Pomocy Społecznej Grudziądz,
8) Pani Bożena Degler-Łaniewska, Dyrektor Domu Pomocy Społecznej Bydgoszcz,
9) Pani Ewelina Łuczak, pielęgniarka w Domu Pomocy Społecznej w Pigży.
Pan Paweł Bednarski, Pełnomocnik Wojewody Kujawsko-Pomorskiego do spraw Osób Niepełnosprawnych i Rodziny, Pełnomocnik Wojewody Kujawsko-Pomorskiego do spraw Równego Traktowania, przekazał informację, że w naszym województwie wykonuje się 13,5 tys. szczepień dziennie. Do dnia 27.04.2021 r., zaszczepiło się 130 tys. osób tj. 8% mieszkańców Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Jeśli szczepienia będą przebiegały w tym tępię zakłada się, że wszyscy chętni powinni zostać zaszczepieni do połowy sierpnia br.
Członkowie Zespołu ds. ochrony zdrowia przy Kujawsko-Pomorskiej Wojewódzkiej Radzie Dialogu Społecznego oraz zaproszeni goście i eksperci podczas posiedzenia Zespołu zapoznali się po raz kolejny z informacjami dotyczącymi trudnej sytuacji w zakresie finansowania pielęgniarek, a co za tym idzie świadczenia usług przewidzianych zgodnie z obowiązującym prawem wyłącznie dla pielęgniarek, w tym świadczenia usług zdrowotnych dla mieszkańców DPS-ów.
Obecnie osoby kierowane do Domów Pomocy Społecznej, to osoby chore, niesamodzielne, wymagające intensywnych zabiegów pielęgnacyjnych z całym wachlarzem problemów zdrowotnych, geriatrycznych, onkologicznych, psychiatrycznych oraz psychologicznych.
W oparciu o nabytą wiedzę Zespół zwróci się z wnioskiem do Kujawsko-Pomorskiej Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego o podjęcie działań zmierzających do zmiany zaistniałej sytuacji związanej z tym, że pielęgniarki DPS-ów wykonujące taką samą pracę jak pielęgniarki pracujące w szpitalach są inaczej traktowane.
Mając na uwadze powyższe problemy Zespół ds. ochrony zdrowia przy K-P WRDS, zwróci się z prośbą o przyjęcie stanowiska przez K-P WRDS w przedmiotowym zakresie i przekazanie go Ministrowi Zdrowia, Ministrowi Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz do wiadomości Prezesowi Rady Ministrów i Przewodniczącemu Rady Dialogu Społecznego z wnioskiem o wprowadzenie rozwiązań systemowych w celu zmiany zaistniałej sytuacji.