Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

Koronawirus

Rękodzieło niepełnosprawnych – wyjątkowe przedmioty na święta

Wystawa i kiermasz "My też potrafimy", fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP
Wystawa i kiermasz "My też potrafimy", fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP

W okresie przedświątecznych przygotowań jak co roku zaprosiliśmy do Urzędu Marszałkowskiego na połączoną z kiermaszem wystawę rękodzieła osób niepełnosprawnych o tematyce Bożego Narodzenia. Wydarzenie, połączone z poświęconą niepełnosprawnym intelektualnie konferencją, odbyło się 3 grudnia. Tego dnia obchodziliśmy też Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.

 

- W te wyjątkowe, oryginalne przedmioty ich twórcy wkładają mnóstwo serca. Każdy jest inny, wiele z nich zasługuje na miano dzieła sztuki. Kupując je, wspieramy rehabilitację niepełnosprawnych – podkreśla marszałek Piotr Całbecki 

 

Kiermasz i wystawała odbywały się w gmachu głównym Urzędu Marszałkowskiego przy placu Teatralnym 2 oraz w budynku przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie 73. Obejrzeć i kupić można było przede wszystkim piękne świąteczne dekoracje, a także ozdoby do domu i biżuterię, wszystko w niewygórowanych cenach. Dzięki swojej niepowtarzalności są idealną propozycją na wyjątkowe prezenty. Zebrane w ten sposób pieniądze zostaną przeznaczone na rehabilitację mieszkańców naszego województwa borykających się na co dzień z niepełnosprawnością.

 

Wśród wystawców były:

  • domy pomocy społecznej (12 placówek)
  • organizacje pozarządowe (6 placówek)
  • warsztaty terapii zajęciowej (17 placówek)
  • zakłady aktywności zawodowej (2 placówki)
  • środowiskowe domy samopomocy (12 placówek)
  • dzienne domy pomocy społecznej (jedna placówka)
  • placówki edukacyjne (5 placówek)

 

W przygotowaniach i samej wystawie wzięło udział 200 osób z 55 placówek.

 

 

Towarzysząca wystawie konferencja poświęcona została problematyce związanej ze wsparciem dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Prelegentami i odbiorcami były osoby wspierające niepełnosprawnych intelektualnie - rodzice, studenci pedagogiki specjalnej, nauczyciele szkół specjalnych, pracownicy podmiotów ekonomii społecznej. Odbyły się dwa panele tematyczne:

 

  • Ubezwłasnowolnienie – czy to dobre rozwiązanie (prowadząca: dr Małgorzata Szeroczyńska, prokurator);
  • Język wrażliwy na potrzeby w komunikacji z osobami z niepełnosprawnością intelektualną jako forma budowania niezależności (prowadząca: dr Beata Tylewska-Nowak, pedagog specjalny).

 

Podczas warsztatów konferencyjnych każdy z nas mógł sprawdzić, jak wygląda świat z perspektywy osoby niepełnosprawnej. Specjalne zagospodarowana przestrzeń i specjalne kombinezony pozwalały na doświadczenie tych samych ograniczeń, które takie osoby odczuwają na co dzień.

 

Wydział Integracji Osób Niepełnosprawnych

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

28 listopada 2018 r.

Ostatnia aktualizacja: 4 grudnia 2018 r.

 

wystawa_01.jpgWystawa i kiermasz Wystawa i kiermasz Wystawa i kiermasz Wystawa i kiermasz Wystawa i kiermasz Wystawa i kiermasz Wystawa i kiermasz Wystawa i kiermasz Wystawa i kiermasz Wystawa i kiermasz Wystawa i kiermasz Wystawa i kiermasz Towarzysząca wystawie konferencja, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPTowarzysząca wystawie konferencja, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPTowarzysząca wystawie konferencja, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP

 

 

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone