Aktualności

Fot. Łukasz Piecyk
Fot. Łukasz Piecyk

Nawet 200 tysięcy euro dla firmy na rozwój eksportu

Rusza kujawsko-pomorski Fundusz Eksportowy, oferujący granty dla przedsiębiorstw na rozwój handlu i współpracy międzynarodowej. Jedna firma może pozyskać na ten cel nawet 200 tysięcy euro, czyli prawie 900 tysięcy złotych. Wsparciem z Regionalnego Programu Operacyjnego dysponuje Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego.

 

– TARR, którą województwo współprowadzi, będzie udzielała wsparcia przedsiębiorcom, którzy chcą rozwijać eksport swoich produktów, bądź kooperować i z partnerami z zagranicy. To istotnie wsparcie dla firm, które planują na przykład uczestniczyć w zagranicznych targach, wyjechać ze swoją ofertą promocyjną lub w inny sposób umiędzynarodowić swoją produkcję czy usługi. Dotacja będzie bezpośrednia i bezzwrotna, dlatego  atrakcyjna dla kujawsko – pomorskich firm– tłumaczy marszałek Piotr Całbecki.

 

Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego zrealizuje warty prawie 70 milionów złotych projekt w partnerstwie z Bydgoską Agencją Rozwoju Regionalnego oraz Izbą Przemysłowo-Handlową. Dofinansowanie z RPO to blisko 53 miliony złotych. O środki mogą się ubiegać mikro-, mali i średni przedsiębiorcy z województwa kujawsko-pomorskiego. Skorzysta w sumie 158 firm, w tym 73 startujących eksporterów.

 

Granty w maksymalnej wysokości 200 tysięcy euro trafią między innymi na udział w krajowych i międzynarodowych targach i wystawach w charakterze wystawcy oraz zwiedzających, a także na organizację wyjazdowych i przyjazdowych wizyt studyjnych. Można też je wykorzystać za zakup usług doradczych w zakresie podejmowania i rozwijania działalności eksportowej, projektowanie kampanii marketingowych i reklamowych, wsparcie prawne procesu negocjacji i zawierania kontraktów, a także adaptację produktów, usług, procesów i wzornictwa do norm i wymagań zagranicznych rynków. Wsparcie trafi też na pomoc w opracowaniu strategii dla startujących eksporterów – wartość dofinansowania usługi doradczej na opracowanie strategii internacjonalizacji to maksymalnie 30 tysięcy złotych.

 

Nabór wniosków o wsparcie dotyczące opracowania strategii planowany jest na przełomie grudnia i stycznia. Nabory wniosków dotyczące udziału w targach i zakupu usług doradczych zaplanowano na marzec 2019 roku. Projekty będzie można realizować 24 miesiące, jednak nie dłużej nie do końca maja 2021 roku. Więcej informacji na stronie Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego oraz pod nr tel. 56 699 54 86.

 

Uroczyste wręczenie umowy na dofinansowanie projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego odbyło się 27 listopada w Urzędzie Marszałkowskim.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

28 listopada 2018 r.