Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

Zbrodnia pomorska – musimy pamiętać (film)

Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 – wpis z księgi pamięci, fot. Jacek Piotrowski/UMWKP
Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 – wpis z księgi pamięci, fot. Jacek Piotrowski/UMWKP

Bryła z białego kamienia z dużą wyrwą pośrodku, wewnątrz zimny metal z długą, bardzo długą listą miejsc masowych rozstrzeliwań … W Toruniu stanął pomnik Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 upamiętniający co najmniej 30 tysięcy pomordowanych. Prezentujemy film z uroczystości odsłonięcia (ok. 1 godziny).

 

- Jesteśmy im winni tę zbiorową pamięć. Wszystkich bowiem skazano na śmierć na podstawie jednego oskarżenia - za to, że tu, na Pomorzu Nadwiślańskim i Kujawach, Kaszubach, Krajnie i Pałukach, Ziemi Kociewskiej, Borowiackiej i Michałowskiej, Ziemi Chełmińskiej i Dobrzyńskiej, byli Polakami i swojej Ojczyźnie służyli. Nie ma miejsca, nie ma rodziny na naszej ziemi, które ominęłaby hekatomba niemieckiej okupacji - barbarzyństwo faszystowskiej ideologii, nienawiść i zdrada sąsiadów – mówił podczas ceremonii (6 października) marszałek Piotr Całbecki.

 

 

 

Autorem pomnika jest artysta rzeźbiarz Zbigniew Mikielewicz. Wywiad To jest ciągle żywe

 

Podczas uroczystego spotkania w toruńskim parku pamięci została wyłożona po raz pierwszy księga pamięci ofiar tych antypolskich czystek etnicznych. Obecni na nim potomkowie pomordowanych dokonali do niej wpisów, często bardzo osobistych; do niektórych z nich dołączono też dokumenty i fotografie. Takie wpisy będzie można jeszcze zrobić – księga będzie wyłożona w miejscowościach, w których żywa jest pamięć o tamtej traumie. Będziemy o tym informować.

 

Linki do interesujących zasobów poświęconych tematyce zbrodni pomorskiej:

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

31 października 2018 r.

Ostatnia aktualizacja: 19 listopada 2018 r.

 

Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 – wpis z księgi pamięci, fot. Jacek Piotrowski/UMWKPPamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 – wpis z księgi pamięci, fot. Jacek Piotrowski/UMWKPPamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 – wpis z księgi pamięci, fot. Jacek Piotrowski/UMWKPPamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 – wpis z księgi pamięci, fot. Jacek Piotrowski/UMWKPPamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 – wpis z księgi pamięci, fot. Jacek Piotrowski/UMWKPPamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 – wpis z księgi pamięci, fot. Jacek Piotrowski/UMWKPPamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 – wpis z księgi pamięci, fot. Jacek Piotrowski/UMWKP

 

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone.