Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

Koronawirus

Przedszkola dla maluchów ze specjalnymi potrzebami

Fot. Tymon Markowski
Fot. Tymon Markowski

Decyzją zarządu województwa w samorządowym wojewódzkim Kujawsko-Pomorskim Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Janusza Korczaka w Toruniu powstanie przedszkole z prawdziwego zdarzenia dla dzieci o specjalnych potrzebach - z niepełnosprawnością intelektualną i sprzężonymi z nią problemami w poruszaniu się oraz autyzmem. Przygotowujemy też założenia do stworzenia podobnej placówki w Kujawsko-Pomorskim Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Braille’a w Bydgoszczy.

 

W kompleksie ośrodka powstanie na potrzeby placówki nowy budynek, projekt obejmuje też wyposażenie placówki we właściwą bazę dydaktyczną, w tym specjalne oprogramowanie, i budowę placu zabaw. Przedszkole przyjmie 26 niepełnosprawnych maluchów, w tym także z problemami dotyczącymi wzroku i słuchu, w wieku 3-7 lat, ale zakładamy, że w szczególnych przypadkach będą tu mogły trafić dzieci młodsze (od 2,5 roku) i starsze (do 9 lat). Zakładamy też, że nowa jednostka będzie prowadzić program wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, czyli prowadzone przez socjoterapeutów popołudniowe zajęcia dodatkowe. Skorzysta z nich 45 dziewczynek i chłopców.

 

- Oddział przedszkolny w Korczaku działa obecnie w dalece niewystarczających warunkach – w jednej niewielkiej sali w budynku internatu, z koniecznością prowadzenia zajęć w pomieszczeniach, z których korzystają także uczniowie korczakowskich szkół. Wiemy też, że jest spore zapotrzebowanie na ten rodzaj edukacji przedszkolnej – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. 

 

Inwestycja będzie kosztowała ponad 5 milionów, znaczną część tej kwoty pokryjemy środkami z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego. Zakończenie prac jesienią 2019.

 

Podobne przedszkole - dla 21 dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, niepełnosprawnością ruchową, niepełnosprawnościami sprzężonymi, autyzmem lub z niepełnosprawnościami dotyczącymi wzroku i słuchu – powstanie w bydgoskim Ośrodku Braille’a. Mamy już miejsce pod budowę (przekazał ją samorząd Bydgoszczy), w Departamencie Edukacji i Kształcenia Ustawicznego trwają obecnie prace nad założeniami przedsięwzięcia.

 

Decyzją zarządu województwa z ubiegłego tygodnia dotacje na przedsięwzięcia służące zwiększeniu liczby miejsc w zwykłych przedszkolach, łącznie ponad 18,5 miliona złotych, trafią do osiemnastu miast i gmin w całym regionie. W tym przypadku przyjęliśmy zasadę, że inwestycje, na przykład modernizacja i rozbudowa obiektów, muszą zostać powiązane z projektami miękkimi służącymi poszerzeniu oferty edukacyjnej placówek, w tym przede wszystkim z organizacją dodatkowych, rozwijających zajęć dla maluchów. Beneficjentami są społeczności lokalne Brodnicy, gminy Stolno, miasta i gminy Skępe, gminy Płużnica, gminy Lubiewo, gminy Lubanie, gminy Ryńsk, gminy Książki, gminy Rogowo, gminy Świedziebnia, Lipna i gminy Lipno, gminy Bobrowo, gminy Dobre, gminy Topólka, gminy Dragacz, gminy Pakość i gminy Cekcyn.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

26 września 2017 r.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone