Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

Koronawirus

Drogi w budowie

Wykonawca przebudowy drogi ze Stolna do Wąbrzeźna kontynuuje poszerzanie pasa drogowego, fot. Trakcja PRKiI
Wykonawca przebudowy drogi ze Stolna do Wąbrzeźna kontynuuje poszerzanie pasa drogowego, fot. Trakcja PRKiI

Trwają gruntowne przebudowy pięciu dróg wojewódzkich finansowane w oparciu o środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. To zadania, które poprawią bezpieczeństwo, płynność ruchu i komfort jazdy na ważnych regionalnych trasach. W przyszłym tygodniu planowane jest rozpoczęcie prac na moście w ciągu modernizowanej drogi nr 251 w Żninie.

 

- Wiele naszych  inwestycji  na drogach wojewódzkich realizujemy we współpracy z samorządami lokalnymi. Uruchomiliśmy już pięć dużych zadań finansowanych w oparciu o środki z Regionalnego Programu Operacyjnego, w ramach których kompleksową przebudowę przejdzie ponad 100 kilometrów dróg. W trakcie są też między innymi inwestycje związane z przebudową ważnych skrzyżowań i odnową nawierzchni.  - wyjaśnia marszałek Piotr Całbecki.

 

Droga Żnin – granice województwa

Zaawansowane prace prowadzone są na drodze wojewódzkiej nr 251 w powiecie żnińskim, gdzie przy udziale środków z naszego RPO modernizowany jest 15-kilometrowy odcinek od Żnina do granicy województwa. W ramach inwestycji jezdnia otrzyma szerokość 7 metrów i zostanie wzmocniona. Powstanie 28 skrzyżowań z drogami powiatowymi i gminnymi, przy trasie pojawią się też ciągi pieszo-rowerowe - to możliwe dzięki współpracy z samorządami lokalnymi – gminą Żnin i Janowiec Wielkopolski. W tej chwili wykonywane są nowa podbudowa i kanalizacja. Zaczynają się roboty ziemne pod ciąg pieszo-rowerowy i chodniki. Kierowcy muszą się liczyć z ruchem wahadłowym na 7 odcinkach. W przyszłym tygodniu (12 września) planowane jest rozpoczęcie prac na moście w Żninie (przeprawa będzie wyłączona z ruchu – zaplanowano objazdy). Wykonawca – firma Eurovia, po uwagach Zarządu Dróg Wojewódzkich, zakontraktował dodatkowy sprzęt budowlany i wydłużył czas pracy. Ma to gwarantować dotrzymanie zakończenia prac w połowie przyszłego roku.

 

Droga Lipno – granice województwa

Trwają też prace budowlane na 22-kilometrowym odcinku drogi wojewódzkiej nr 559 z Lipna do granicy województwa. W ramach inwestycji jezdnia zostanie wzmocniona i poszerzona do 7 metrów. Dzięki współpracy z samorządami lokalnymi przy trasie powstaną też ciągi pieszo-rowerowe na odcinkach Lipno-Wierzbick oraz Jasień-Kamień Kotowy. Nowa konstrukcja drogi powstanie w pierwszej kolejności  na odcinku od Jasienia do Kamienia Kotowego. Jest on obecnie wyłączony z ruchu, kończy się tam rozbiórka starej nawierzchni. Objazdy wytyczono przez miejscowości Wielgie i Chalin. Wykonawca przygotowuje się do przebudowy przepustów i wykonywania nowej podbudowy. Prowadzone są też roboty ziemne pod chodniki i ciąg pieszo-rowerowy.

 

Droga Brześć Kujawski - Kowal

Z objazdami trzeba się także liczyć na drodze wojewódzkiej nr 265 z Brześcia Kujawskiego do Kowala, gdzie trwa przebudowa 19-kilometrowego odcinka. Jezdnia  po zakończeniu modernizacji zyska szerokość 7 metrów, ma być też odporna na powstawanie kolein. Dzięki współpracy z samorządami lokalnymi – gminami Brześć Kujawski, Włocławek, Kowal i miastem Kowal, przy trasie powstaną bezpieczne, oddzielone od jezdni ciągi pieszo-rowerowe. Obecnie drogowcy rozbierają starą konstrukcję drogi na odcinku pomiędzy Gużlinem i Kruszynem. Wykonywane są też prace związane z usuwaniem kolizji z sieciami znajdującymi się pod ziemią.

 

Droga Stolno - Wąbrzeźno

Wykonawca przebudowy 29-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 548 ze Stolna do Wąbrzeźna również poszerza front robót. W tej chwili skupia się pracach związanych z sieciami biegnącymi w pasie drogowym (wodociągi, kanalizacja, telekomunikacja, sieci energetyczne). Poza tym kontynuuje poszerzanie pasa drogowego i usuwanie korzeni po wyciętych drzewach. Te prace na razie nie wiążą się z koniecznością zamykania drogi, ale kierowcy muszą liczyć się z przewężeniami i ograniczeniem prędkości. W ramach inwestycji jezdnia zostanie wzmocniona i otrzyma szerokość 7 metrów. Dzięki wsparciu samorządów lokalnych - gmin Stolno, Lisewo, Płużnica, Ryńsk oraz miasta Wąbrzeźno - na całym zmodernizowanym odcinku powstaną bezpieczne, oddzielone od jezdni ciągi pieszo-rowerowe. Trasa ominie miejscowość Kamlarki od strony północnej - pozwoli to uniknąć wyburzeń, zniknie także niebezpieczny łuk pomiędzy Cepnem i Kamlarkami - droga zostanie tam poprowadzona nowym śladem. Na całej trasie wybudowanych będzie 7 skrzyżowań z ruchem okrężnym.

 

Droga Tuchola- Świecie

Trwają też przygotowania do rozpoczęcia przebudowy dwóch fragmentów drogi nr 240 z Tucholi do Świecia. Inwestycja obejmuje 12-kilometrowy odcinek od skrzyżowania ul. Warszawskiej i Nowodworskiego w Tucholi do Bysławia oraz 3-kilometrowy fragment pomiędzy miejscowością Polski Konopat i drogą krajową nr 91 w Świeciu. Jezdnia po przebudowie zostanie wzmocniona i otrzyma szerokość 7 metrów. W realizacji inwestycji uczestniczą samorządy lokalne, które przekazały 2,5 miliona złotych na budowę ścieżek rowerowych. Aktualnie wykonawca organizuje zaplecze budowy i prowadzi dodatkowe badania geologiczne.  

 

Prowadzone są też prace zmierzające do uruchomienia kolejnych 9 zadań na kujawsko-pomorskich drogach, które będą finansowane w oparciu o nasz Regionalny Program Operacyjny na lata 2014-2020. Środki z RPO trafią na przebudowę w sumie ponad 350 kilometrów dróg. Wartość tych przedsięwzięć szacowana jest na 600 milionów złotych.

 

W trakcie są też zadania realizowane z budżetu województwa - WIĘCEJ

 

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

7 września 2017 r.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone