Na budowie Centrum Czynnej Ochrony Przyrody w Tleniu
Marszałek Piotr Całbecki odwiedził we środę (28 lipca) plac budowy Centrum Czynnej Ochrony Przyrody Wdeckiego Parku Krajobrazowego. Instytucja, która będzie zapleczem edukacyjnym Wdeckiego Parku Krajobrazowego, powstaje w Tleniu (powiat świecki) z udziałem środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.
Budynek jest już zadaszony, trwają prace wewnątrz. Montowane są między innymi systemy audiowizualne, które będą wykorzystywane między innymi w czasie warsztatów prezentujących unikalne zasoby kulturowe i przyrodnicze tego obszaru.
– Bogactwo jezior i rzek, mnogość gatunków zwierząt i roślin oraz powiązane z nimi elementy historii czynią Wdecki Park Krajobrazowy idealnym miejscem dla turystyki i wypoczynku. Lokalne zasoby kulturowe i przyrodnicze są niezwykle cenne. Rangę tego dziedzictwa doceniła również międzynarodowa kapituła UNESCO, zatwierdzając utworzenie Rezerwatu Biosfery „Bory Tucholskie” – przypomina marszałek Piotr Całbecki.
W dzisiejszej wizycie na placu budowy Centrum Czynnej Ochrony Przyrody (CCOP) marszałkowi Piotrowi Całbeckiemu towarzyszyli wiceprzewodnicząca sejmiku województwa Agnieszka Kłopotek oraz radny województwa Jacek Chmarzyński. Dzięki inwestycji Wdecki Park Krajobrazowy będzie mógł zaoferować odwiedzającym całoroczną ofertę turystyczno-szkoleniową i komfortowe warunki. Kończy się montaż wewnętrznych instalacji grzewczych na pierwszych dwóch kondygnacjach, a na przełomie lipca i sierpnia zostanie wykonana instalacja na potrzeby wykorzystania ciepła ziemi do celów grzewczych. Źródłem ciepła będzie woda z dziewięciu odwiertów o głębokości do 100 metrów. W sanitariatach ekipa położyła już glazurę i przygotowała powierzchnię do montażu luster. W pozostałych pomieszczeniach nakładane są gładzie na ściany i sufity. Na ukończeniu są także prace na zewnątrz budynku przy elewacji, gdzie pozostały jedynie do zamontowania elementy wykończeniowe wokół drzwi. Po położeniu dachówki ceramicznej obiekt harmonijnie wpasował się w zabytkową zabudowę zespołu budynków kolejowych z początku XX wieku.
Dwupiętrowy budynek z poddaszem, o powierzchni użytkowej blisko 680 m2, będzie jednym z większych budynków użyteczności publicznej w powiecie świeckim. Pomieści między innymi salę edukacyjną, pełniącą także rolę czytelni i bibliotekę. Istniejący księgozbiór zostanie uzupełniony o nowe pozycje z zakresu dziedzictwa historycznego, kulturowego i przyrodniczego Borów Tucholskich. Głównym pomieszczeniem na parterze będzie sala konferencyjna na 60 osób. Zostanie w niej zorganizowana stała wystawa etnograficzna, będą tam odbywać się również wydarzenia aktywizujące lokalną społeczność.
Równocześnie z pracami budowlanymi trwa zakup wyposażenia ośrodka. To miedzy innymi sprzęt optyczny (mikroskopy, lornetki, lunety), fotograficzny, zestawy do badania wody i powietrza. Część sprzętu dydaktycznego została już dostarczona.. Projekt przewiduje też zakup dużego sprzętu jak kajaki czy łódź motorowa, dzięki któremu oferta Centrum będzie jeszcze bardziej atrakcyjna. Jej uzupełnieniem będzie audioprzewodnik po Wdeckim Parku Krajobrazowym – 60 urządzeń w 40 specjalnie wyznaczonych punktach parku automatycznie odtworzy pliki dźwiękowe z informacją o ich walorach przyrodniczych i kulturowych.
W oparciu o powstającą nowoczesną bazę dydaktyczną pracownicy parku już opracowują scenariusze zajęć. W ofercie stawiają na aktywny wypoczynek połączony z nauką – spływy kajakowe, piesze wycieczki wokół Zalewu Żurskiego, kursy fotograficzne, itp. Goście ośrodka będą mogli skorzystać także z noclegu – budynek pomieści siedem pokoi 4-osobowych i jeden 2-osobowy. Obiekt będzie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Teren wokół centrum zostanie uporządkowany. Pojawią się nowe aranżacje zieleni, utwardzone ciągi piesze z ławkami, kosze na śmieci, ogólnodostępny stojak na rowery i oświetlenie hybrydowe.
Realizację projektu umożliwiły środki Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Całkowita wartość inwestycji wynosi ponad 3,7 mln zł, z czego ponad 2,8 mln zł stanowi dofinansowanie ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 (RPO). Zakończenie projektu planowane jest w grudniu tego roku.
Dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego parki krajobrazowe rozbudowują swoją bazę dydaktyczną, z której korzystają młodsi i starsi mieszkańcy regionu, oraz jego goście. W 2020 roku powstał ośrodek edukacji przyrodniczej Krajeńskiego Parku Krajobrazowego w Więcborku. W czerwcu otwarto po gruntownej modernizacji zabytkowy pałacyk nad Gopłem, będący siedzibą Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia. Prace budowlane trwają również w dworku Ludwika Rydygiera w Dusocinie, leżącym na terenie Parku Krajobrazowego Góry Łosiowe (wchodzącego w Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą).
Organem prowadzącym dla parków krajobrazowych w Kujawsko-Pomorskiem jest samorząd województwa. W naszym regionie mamy ich 10, są to:
- Wdecki Park Krajobrazowy,
- Brodnicki Park Krajobrazowy,
- Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy,
- Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy,
- Krajeński Park Krajobrazowy,
- Nadgoplański Park Tysiąclecia,
- Tucholski Park Krajobrazowy,
- Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą (dawna nazwa Zespół Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego), w skład którego wchodzą trzy parki:
- Chełmiński Park Krajobrazowy,
- Nadwiślański Park Krajobrazowy,
- Park Krajobrazowy Góry Łosiowe.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
16 lipca 2021 r.
Ostatnia aktualizacja: 28 lipca 2021 r.