Wsparcie antycovidowe dla wszystkich szpitali w regionie
Trwają zakrojone na szeroką skalę zakupy aparatury leczniczej i diagnostycznej, środków ochrony osobistej, urządzeń i środków dezynfekcyjnych oraz potrzebnych służbie zdrowia w obecnej sytuacji rozwiązań teleinformatycznych – krok po kroku realizujemy wart 130 milionów złotych medyczny segment marszałkowskiego pakietu antykryzysowego, uruchomionego w związku z epidemią Covid-19.
– Wsparcie obejmuje wszystkie publiczne szpitale w regionie – wojewódzkie, kliniczne (uniwersyteckie) i powiatowe – a także Wojewódzką Stację Pogotowia Ratunkowego, łącznie 30 placówek. Ufam, że pomoże to w całkowitym opanowaniu epidemii i przygotuje nasze lecznice do efektywnych działań także w przyszłości – mówi marszałek Piotr Całbecki.
W puli wsparcia segmentu medycznego jest 130 milionów złotych. Kwota ta przeznaczona jest na zakup sprzętu i urządzeń oraz środków ochrony osobistej, które systematycznie trafiają do placówek w całym województwie. Środki z marszałkowskiego pakietu antykryzysowego pozwolą na wyposażenie szpitali m.in. w dodatkowe 11 ambulansów, 158 respiratorów i 119 kardiomonitorów (więcej). W ramach projektu dla placówek medycznych w regionie zakupiono już kwalifikowane medyczne środki ochrony osobistej i środki dezynfekcyjne wartości 10 milionów złotych.
Ratująca życie aparatura medyczna wysokiej klasy trafiła już do Regionalnego Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu (który podczas epidemii funkcjonuje jako jednoimienny szpital zakaźny) oraz szpitali w podwyższonej gotowości: Kujawsko-Pomorskiego Centrum Pulmonologii, Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego w Bydgoszczy i Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu.
Grudziądzka lecznica, poza zakupionymi jeszcze w kwietniu dwiema karetkami transportowymi, otrzymała m.in. respirator i analizator parametrów krytycznych, czyli urządzenie diagnostyczne mające zastosowanie w sytuacji, gdy dla pomyślnego rokowania ważna jest każda sekunda.
Centrum Pulmonologii wzbogaciło się o system intensywnego nadzoru medycznego z 20 kardiomonitorami, respiratory, pulsoksymetry i urządzenia do wysokoprzepływowej terapii tlenem. Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny mógł dzięki wsparciu z pakietu antykryzysowego zakupić zaawansowane moduły do ciągłych pomiaru parametrów życiowych. Wojewódzki Szpital Zespolony uzupełnił wyposażenie o respiratory oraz środki do transportu chorych i intensywnej terapii. Niezbędny w sytuacji zagrożenia epidemicznego sprzęt zakupił także Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Bydgoszczy. Dzięki wsparciu zaopatrzył się w urządzenie do bezpiecznej dekontaminacji pomieszczeń (czyli unieszkodliwiania i usuwania drobnoustrojów z powietrza i powierzchni) roztworem nadtlenku wodoru.
Odpoczynek dla medyków
Z myślą o lekarzach, ratownikach medycznych i pielęgniarkach, którzy z wytężeniem pracują na pierwszej linii walki z epidemią, samorząd województwa zorganizował dwa ośrodki wytchnieniowe: w Górznie (ośrodek edukacji ekologicznej Wilga) i Przysieku (hotel Daglezja). Opieka nad personelem medycznym pracującym na pierwszej linii objęła 150 osób, którzy skorzystali z naszych ośrodków wsparcia (noclegi, relaks po pracy, wsparcie psychologiczne) łącznie 420 razy. Koszt funkcjonowania ośrodków zamyka się na razie kwotą 1,2 mln złotych.
- Zobacz też Ośrodki wytchnieniowe służą medykom
Szpitale powiatowe objęte wsparciem:
- Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu
- Powiatowy Szpital w Aleksandrowie Kujawskim
- Specjalistyczny Szpital Miejski w Toruniu
- SP ZOZ w Łasinie
- Szpital Powiatowy w Więcborku
- Szpital Wielospecjalistyczny w Inowrocławiu
- Szpital Powiatowy w Chełmży
- Szpital Powiatowy w Golubiu-Dobrzyniu
- SP ZOZ w Mogilnie
- Nowy Szpital w Wąbrzeźnie
- ZOZ w Chełmnie
- Szpital Tucholski w Tucholi
- Wielospecjalistyczny Szpital Miejski w Bydgoszczy
- ZOZ w Brodnicy
- Szpital Lipno
- Nowy Szpital w Nakle i Szubinie
- SP ZOZ w Radziejowie
- SP ZOZ w Rypinie
- Nowy Szpital w Świeciu
- Pałuckie Centrum Zdrowia w Żninie.
Placówki wojewódzkie:
- Wojewódzki Szpital Zespolony w Toruniu
- Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy
- Centrum Onkologii w Bydgoszczy
- Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Bydgoszczy
- Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Włocławku
- Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny w Bydgoszczy
- Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy
- Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu.
Lecznice uniwersyteckie:
- Szpital Uniwersytecki nr 1w Bydgoszczy
- Szpital Uniwersytecki nr 2 w Bydgoszczy.
Zobacz też:
- Nasz pakiet antykryzysowy w działaniu
- Kujawsko-pomorski pakiet antykryzysowy
- Pakiet antykryzysowy. Granty dla organizacji pozarządowych
- Marszałkowskie mikrogranty dla przedsiębiorców
Środki na realizację wartego 740 milionów złotych, samorządowego wojewódzkiego programu przeciwdziałania epidemii Covid-19 oraz łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i w gospodarce, pochodzą z budżetu Unii Europejskiej. Wykorzystano dostępne jeszcze w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko – Pomorskiego 2014 – 2020 wolne środki, na co zgodziła się Komisja Europejska.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
29 maja 2020 r.
Ostatnia aktualizacja: 4 czerwca 2020 r.