Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

Koronawirus

Wanda Łabędzka

Wanda Łabędzka, zdjęcie nadesłane przez rodzinę

Wanda Łabędzka pochodzi z Bydgoszczy. Z miastem tym jubilatka była związana przez całe swoje życie. W trakcie wojny kombatantka walczyła w Powstaniu Warszawskim, później powróciła w swoje rodzinne strony.

 

Stulatka przyszła na świat 6 stycznia 1921 roku w Bydgoszczy, jako córka Franciszka i Stanisławy Młynarczyków. Wychowywała się wraz z bratem, który po ojcu otrzymał imię Franciszek. Tata był państwowym policjantem, mama zajmowała się domem i dziećmi.

 

Rok, w którym jubilatka świętowała osiemnaste urodziny był dla niej również czasem utraty najbliższych. Po wybuchu wojny, we wrześniu 1939 roku zaginął jej brat. W październiku w Gogolinie koło Bydgoszczy Niemcy zamordowali jej ojca. Wspólnie z matką większość okresu okupacji spędziła na wysiedleniu w Konstancinie pod Warszawą. Podczas Powstawania Warszawskiego uczestniczyła w działaniach polskiego ruchu oporu.

 

Po wojnie wraz z matką powróciła do Bydgoszczy. W 1948 roku na wczasach w Muszynie poznała swojego przyszłego męża, rok później para stanęła na ślubnym kobiercu. Wspólnie przeżyli prawie 60 lat, doczekali się dwóch synów oraz wnuczki.

 

W okresie powojennym kombatantka pracowała w Izbie Skarbowej w Bydgoszczy. Po narodzinach pierwszego z synów zakończyła pracę, by zająć się domem oraz wychowaniem dzieci.

 

Jubilatka lubi czytać książki oraz haftować. W wolnych chwilach robi na drutach i szydełkuje, a sprawność umysłu pozwala zachować jej rozwiązywanie krzyżówek. Jest troskliwą, zapobiegliwą i opiekuńczą osobą, którą słynie z doskonałego zorganizowania.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Styczeń 2021 r.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone