Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr
Szukaj

Bronisława Kręcicka

Uroczystość setnych urodzin Bronisławy Kręcickiej, fot. UG Włocławek
Uroczystość setnych urodzin Bronisławy Kręcickiej, fot. UG Włocławek

Bronisława Kręcicka z domu Ryniec urodziła się 25 lutego 1919 w Warząchewce Niemieckiej (dzisiaj miejscowość ta nosi nazwę Warząchewka Nowa).

 

 „(…) Gdy skończyłam 4 klasy szkoły pani wzięła mnie jako opiekunkę do dzieci i z nimi wyprowadziłam się do Nieszawy na okres 2- 3 lat. Gdy im dzieci podrosły, ponownie udałam się do domu i tu przyjęłam się do pracy u pana nadleśniczego na Falbance (nie pamiętam nazwiska) jako niania. Gdy nadleśniczy przeniósł się służbowo do Warszawy, zostałam polecona miejscowemu leśniczemu. Po pewnym czasie pani nadleśniczowa z Warszawy, zaproponowała mi pracę gosposi w ich domu. Tam przebywałam do 1940 r.” - tak opowiadała w 2012 roku Bronisława Kręcicka z Sławomirowi Kwiatkowskiemu, autorowi książki „Warząchewki, jedyne takie w Polsce”. Po powrocie w 1940 r. z Warszawy pracowała w majątku w Dębicach oraz w lesie przy szkółkach i sadzonkach. Mężatką została w 1945 roku. Ślub z Józefem Kręcickim wzięła 29 kwietnia 1945 r w kościele św. Stanisława we Włocławku. Po ślubie zamieszkali w Kruszynie. Razem z mężem zajmowała się gospodarstwem rolnym. Ma jednego syna Jana, trzech wnuków, 13 prawnuków i cztery praprawnuki. 

 

Medal Unitas Durat dla Bronisławy Kręcickiej, fot. UG WłocławekMedal Unitas Durat dla Bronisławy Kręcickiej, fot. UG WłocławekMedal Unitas Durat dla Bronisławy Kręcickiej, fot. UG WłocławekMedal Unitas Durat dla Bronisławy Kręcickiej, fot. UG WłocławekMedal Unitas Durat dla Bronisławy Kręcickiej, fot. UG Włocławek

 

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone