Rówieśnicy Niepodległej

Wizyta wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego u Franciszki Gawłowicz, fot. Filip Kowalkowski
Wizyta wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego u Franciszki Gawłowicz, fot. Filip Kowalkowski

Franciszka Gawłowicz

Franciszka Gawłowicz z domu Gorlas urodziła się 17 marca 1915 roku w Niemczech, w miejscowości Reklinghausen. Pochodzi z wielodzietnej rodziny. Miała dwanaścioro starszego rodzeństwa. Jej rodzice, Szczepan i Elżbieta Gorlas (z domu Schwarz), wywodzili się z Wielkopolski, z okolic Śmigla. Jak wielu mieszkańców dawnego zaboru pruskiego na początku XX wieku przybyli do Zagłębia Ruhry „za chlebem”, w poszukiwaniu pracy w  rozwijającym się w Nadrenii Północnej Westfalii przemyśle.

 

Ojciec pracował w kopalni jako górnik, jednak rodzina tęskniła za Polską. Odkładali każdy grosz, by móc wrócić do domu. W roku 1922 przyjechali do Nakła nad Notecią. Mała Frania rozpoczęła naukę w budynku obecnej Szkoły Podstawowej nr 2 w Nakle. Była to szkoła, w której uczyły się same dziewczęta. Pani Franciszka dążyła do zdobycia zawodu i szybkiego usamodzielnienia się. Została krawcową. W 1933 roku wyszła po raz pierwszy za mąż za Stanisława Wypyszyńskiego, z którym miała dwóch synów. Wkrótce jednak los srodze dotknął młodą rodzinę. Mąż pani Franciszki, Stanisław zginął podczas II wojny światowej. Pani Franciszka w 1947 roku po raz drugi wyszła za mąż. Z drugim małżonkiem, panem Adamem Gawłowiczem, przeżyła szczęśliwie 38 lat.

 

Mimo swoich lat pani Franciszka wciąż żywo interesuje się bieżącymi wydarzeniami, także polityką. Poza tym jest fanką polskiej drużyny skoczków narciarskich. Przez wiele lat kibicowała Adamowi Małyszowi, a w tej chwili kibicuje wszystkim naszym skoczkom. Co prawda słaby wzrok nie pozwala jej już teraz oglądać zawodów, jednak słucha każdej transmisji przez cały sezon.

 

Pani Franciszka Gawłowicz urodziła dwóch synów: Eugeniusza i Franciszka. Doczekała się trojga wnucząt: Stanisława, Mirosława i Wiesławy oraz czworga prawnucząt: Mateusza, Kamili, Katarzyny i Anny, a w tym roku także dwojga praprawnucząt: Pawła i Klary.

 

Wizyta wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego u  Franciszki Gawłowicz, fot. Filip KowalkowskiWizyta wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego u  Franciszki Gawłowicz, fot. Filip KowalkowskiWizyta wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego u  Franciszki Gawłowicz, fot. Filip KowalkowskiWizyta wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego u  Franciszki Gawłowicz, fot. Filip KowalkowskiWizyta wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego u  Franciszki Gawłowicz, fot. Filip Kowalkowski