Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

Koronawirus

Testy w kierunku koronawirusa także dla POZ-ów

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Spodziewając się jesienią nowej fali epidemii, rozpoczynamy dedykowane badania przesiewowe w kierunku Covid-19. 18 tysiącami testów obejmiemy biały personel szpitali i przychodni funkcjonujących w systemie publicznej służby zdrowia w całym regionie. To nowe narzędzie w marszałkowskim pakiecie antykryzysowym. 

 

- Nasz program badań wpisuje się w wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia i przyjęte obecnie przez rząd zasady zmierzające do ograniczenia transmisji koronawirusa SARS-CoV-2, uzupełniając finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia system badań ze wskazań epidemiologicznych. Co ważne, obejmujemy nimi także personel przychodni podstawowej opieki medycznej – podkreśla marszałek

 

Testy, genetyczne i immunologiczne, przeznaczamy dla lekarzy, lekarzy stomatologów, pielęgniarek, położnych i ratowników medycznych. Ogólna pula została podzielona na poszczególne powiaty, proporcjonalnie do liczby pracujących w nich medyków.

 

Przyjmujemy zasadę, że badamy osoby zdrowe; w przypadku zatrudnionych w szpitalach po jednej, wybranej losowo, osobie tygodniowo z każdego oddziału; w przypadku przychodni tygodniowo 10 proc. personelu. Analizy laboratoryjne przeprowadzą na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Instytut Genetyki Sądowej w Bydgoszczy i bydgoskie Centrum Pulmonologii.

 

Do składania zapotrzebowania na przeprowadzenie testów zapraszamy kierownictwa placówek medycznych.

 

 

Wart 910 milionów złotych marszałkowski pakiet antykryzysowy, czyli samorządowy wojewódzki program przeciwdziałania epidemii Covid-19 oraz łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i w gospodarce, finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Obejmuje m.in. mikrogranty inwestycyjne, granty do kapitału obrotowego i pożyczki płynnościowe dla przedsiębiorstw, dopłaty do pensji personelu instytucji pomocowo-opiekuńczych, zakupy sprzętu i medycznych środków ochrony osobistej dla szpitali oraz mechanizm wsparcia podmiotów ekonomii społecznej.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

11 września 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 14 września 2020 r.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone