Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

Grudziądzki szpital – wsparcie nie tylko w czasach epidemii

Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu, który podczas epidemii Covid-19 pełni szczególnie ważną rolę jako dedykowany szpital jednoimienny, jest jedną z lecznic, które otrzymują wsparcie w ramach marszałkowskiego pakietu antykryzysowego. Dzięki dotacji samorządu województwa placówka przystąpiła też niedawno do modernizacji oddziału intensywnej terapii i centralnej sterylizatorni.

 

- Sytuacja wciąż wymaga nadzwyczajnych posunięć. Ufam, że podjęte przez nas działania pomogą w ostatecznym opanowaniu epidemii – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.  

 

Grudziądzka lecznica – duży kompleks położony na obrzeżach miasta, z lądowiskiem dla helikopterów – idealnie nadawała się na jednoimienny szpital zakaźny na czas epidemii. Budowę kompleksu rozpoczęto jeszcze w latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku by potem, po zmianie systemu i sytuacji geopolitycznej w 1989 roku, zawiesić ją na długie lata. Inwestycja została dokończona dopiero w 2009 roku, dzięki środkom z kontraktu wojewódzkiego. Dzięki staraniom administracji marszałkowskiej rząd przekazał na nią, w 2007 i 2008 roku, ponad 70 milionów złotych.

 

Dzięki środkom Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) perspektywy 2007-2013 placówka wyposażyła pracownię hemodynamiczną, zakupiła sprzęt medyczny i aparaturę dla oddziałów psychiatrycznych oraz zbudowała nowoczesny, zintegrowany system zarządzania lekami i elektroniczny system obiegu dokumentacji. Łączna wartość tych przedsięwzięć wyniosła blisko 50 milionów złotych.

 

Dotacje z RPO 2014-2020 pozwalają na dwa ważne przedsięwzięcia – zrealizowane już zakupy aparatury do badań endoskopowych przewodu pokarmowego oraz modernizację oddziału intensywnej opieki medycznej i centralnej sterylizatorni. Ten drugi projekt dopiero się rozpoczyna. Rozbudowany oddział intensywnej opieki – na jego potrzeby zaadaptowane zostaną pomieszczenia oddziału rehabilitacji – zostanie wyposażony w sprzęt i aparaturę nowej generacji, a szpitalna sterylizatornia w linię technologiczną odpowiadającą współczesnym standardom w tym zakresie. Łączna wartość obu projektów przekracza 25 milionów złotych.

 

W ramach uruchomionego w związku z epidemią Covid-19 marszałkowskiego pakietu antykryzysowego szpital w Grudziądzu otrzymał m.in. dwie w pełni wyposażone karetki transportowe, aparaturę do pozaustrojowego natleniania krwi, monitory i respiratory transportowe, aparat do automatycznej reanimacji, defibrylatory, przenośny aparat do  kardiologicznego USG i wideobronchoskop; otrzymuje też środki ochrony osobistej i urządzenia do dezynfekcji.

 

Środki na realizację wartego 740 milionów złotych, samorządowego wojewódzkiego programu przeciwdziałania epidemii Covid-19 oraz łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i w gospodarce, pochodzą z budżetu Unii Europejskiej. Wykorzystano dostępne jeszcze w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko – Pomorskiego 2014 – 2020  wolne środki, na co zgodziła się  Komisja Europejska.

 

Zobacz też:

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

29 maja 2020 r.

 

Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPRegionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPRegionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPRegionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPRegionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPRegionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPRegionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPRegionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPRegionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPRegionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPRegionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPRegionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPRegionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

 

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone