Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

Gra – narzędzie nowoczesnej edukacji

W przestrzeni „Minecrafta” powstały repliki wielu znanych kujawsko-pomorskich obiektów, m. in. chełmiński ratusz
W przestrzeni „Minecrafta” powstały repliki wielu znanych kujawsko-pomorskich obiektów, m. in. chełmiński ratusz

Społecznościowa gra online jako narzędzie edukacyjne i promocyjne? Kujawsko-Pomorskie zaprasza do odwiedzin w wirtualnej przestrzeni „Minecrafta”, gry niezwykle popularnej na całym świecie, będącej jednocześnie potężną platformą kreatywną. Mapę i elementy topografii regionu odtworzyli w sieci studenci Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, przedsięwzięciu firmowanemu przez Urząd Marszałkowski w Toruniu patronuje Kuratorium Oświaty.  

 

-  Łączymy dobrą, rozwijającą zabawę edukacyjną z promocją województwa i budowaniem regionalnego patriotyzmu. Sama gra ma wiele zalet, które przed nami dostrzegł między innymi rząd Danii, umieszczając w niej odwzorowanie swego kraju. W Szwecji używa się „Minecrafta” w szkole. Oczywiście, dostrzegamy problem uzależniania od internetu, ale w tym przypadku mamy do czynienia z naprawdę rozwijającym narzędziem kształtowania kreatywności, wyobraźni, umiejętności współpracy i organizacji - podkreśla marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

 

- Dzieciom „Minecraft” oferuje wielostronny rozwój. Gracze stają się budowniczymi, artystami i konstruktorami. Obecnie modele zarządzania ludzką pracą i edukacją podlegają procesom gamifikacji - świadomie nadaje się im strukturę i dynamikę gier dla zwiększenia motywacji i efektywności – wyjaśnia doktor Michał Mochacki z UKW.


„Minecraft” to gra komputerowa w której buduje się wirtualny świat z sześciennych klocków, co daje praktycznie nieograniczone możliwości. Polega na wznoszeniu budowli, ale ważny jest też aspekt zabiegania o surowce, organizacji, kreowania mechanizmów, współpracy i rywalizacji. Kujawsko-pomorską jej przestrzeń wyznaczają między innymi bydgoska Wyspa Młyńska, toruński ratusz Starego Miasta, wspaniały ratusz miejski w Chełmnie, Bory Tucholskie, tężnie w Ciechocinku i Inowrocławiu, skansen archeologiczny w Biskupinie i zamek w Golubiu Dobrzyniu.   

Wirtualne Kujawsko-Pomorskie stworzyli w „Minecrafcie” studenci kierunku humanistyka drugiej generacji bydgoskiego UKW pod opieką wykładowców. To oni zaadaptowali na potrzeby gry mapę i stworzyli odwzorowania istniejących realnie obiektów, zaplanowali też dla graczy dodatkowe informacje na temat Kujaw i Pomorza, quizy, rekonstrukcje historycznych bitew i inne atrakcje.

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

10 września 2015 r.

 

 

 

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone