Nieprzypisane

Insygnia Województwa

 
Flaga Województwa Kujawsko-Pomorskiego
 
 
Uchwała Nr XXXVI/913/09 Sejmiku Województwa Kujawsko – Pomorskiego z dnia 29 czerwca 2009 r. w sprawie ustanowienia wzoru herbu, flagi i sztandaru oraz innych insygniów Województwa Kujawsko – Pomorskiego
(zobacz)

 • Załącznik nr 1
  Opis herbu Województwa Kujawsko – Pomorskiego

  W polu srebrnym tarczy herbowej znajduje się połuorzeł czerwony zwrócony w prawo o dziobie, języku i pazurach złotych i połulew czarny zwrócony w lewo o języku czerwonym i pazurach czarnych, na głowach połuorła i połulwa złota korona otwarta z umieszczonymi w niej klejnotami w kolorze czerwonym.

 • Załącznik nr 2
  Opis flagi Województwa Kujawsko – Pomorskiego

  Flaga ma postać płata składającego się z trzech poziomych, równoległych pasów: (od góry) czerwonego, białego i czarnego, o zróżnicowanej szerokości wyrażającej się stosunkiem 1,25/5 : 2,5/5 : 1,25/5. Stosunek szerokości do długości płata flagi wynosi 5:8.

 • Załącznik nr 3
  Opis sztandaru Województwa Kujawsko – Pomorskiego

  Płat sztandaru w kształcie kwadratu o boku 100 cm wykonany dwustronnie z tkaniny umocowany jest do drzewca. Trzy boki płata sztandaru poza bokiem przydrzewcowym, obszyte są frędzlą złotą o szerokości 5 cm. Na stronie głównej płata znajdują się trzy pasy równoległe o barwach (od góry) czerwonej, białej i czarnej o zróżnicowanej szerokości wyrażającej się stosunkiem 1,25/5 : 2,5/5 : 1,25/5. W środkowym białym pasie znajduje się godło herbu Województwa Kujawsko – Pomorskiego, w górnym pasie czerwonym znajduje się napis WOJEWÓDZTWO, natomiast w dolnym pasie czarnym znajduje się napis KUJAWSKO – POMORSKIE. Litery napisów majuskulne haftowane srebrnym szychem. Na stronie odwrotnej płata barwy srebrzyste białej znajduje się wieniec ze stylizowanych liści laurowych haftowany złotym szychem. W narożnikach płata sztandaru umieszczone są cztery tarcze z herbami historycznych ziem Województwa Kujawsko – Pomorskiego w porządku od góry: Kujaw, Ziemi dobrzyńskiej, Wielkopolski i Prus Królewskich.
  Opisy herbów:

  1. Herb Kujaw: na tarczy dwudzielnej w słup w polu prawym czerwonym połulew wspięty srebrny, w polu lewym srebrzyste białym połuorzeł czarny.
  2. Herb Ziemi Dobrzyńskiej: na tarczy jednolitej czarnej głowa brodata wprost w złotej koronie otwartej ze złotymi rogami i takimże kołnierzu w kształcie korony na opak.
  3. Herb Wielkopolski: na tarczy o polu szachowym srebrno – czerwonym głowa bawołu czarna ukoronowana wprost ze złotym kolcem w nozdrzach.
  4. Herb Prus Królewskich: na tarczy jednolitej srebrzy sto białej orzeł czarny z koroną na szyi i wyrastającym z niej ramieniem zbrojnym w miecz w kolorze stalowym. Dziób, język i pazury orła złote.

  W środku wieńca znajduje się napis łaciński o treści: UNITAS DURAT. Litery napisu majuskulne, haftowane złotym szychem. Drzewce sztandaru wykonane jest z drewna sirocco w barwie naturalnej o długości 250 cm i średnicy 40 mm. Zwieńczone jest grotem w postaci godła województwa wykonanym w metalu o wysokości 17 cm, osadzonym na tulei o wysokości 10 cm. Godło i tuleja wykonane są z żółtego metalu. Od dołu drzewce zakończone jest stopką wykonaną również z żółtego metalu o wysokości 10 cm. Drzewce jest dwudzielne łączone na wysokości dolnego brzegu płata sztandaru tuleją o wysokości 15 cm. Tuleja pod grotem sztandaru przewiązana jest w kokardę szarfą w barwach narodowych z nałożonymi herbami należących do niego powiatów. Końce szarfy o długości 85 cm obszyte są złotą frędzlą o długości 5 cm.

 • Załącznik nr 4
  Opis chorągwi Województwa Kujawsko – Pomorskiego

  Chorągiew ma postać białego płata, na którym na środku umieszczone jest godło herbu województwa. Stosunek szerokości do długości płata chorągwi wynosi jak 5:6.

 

 

 

 • Załącznik nr 5
  Opis Laski Przewodniczącego Sejmiku Województwa

  Laska wykonana jest z drewna sirocco barwy naturalnej o wysokości 165 cm i średnicy 45 mm. Zwieńczona jest głowicą wykonaną z żółtego metalu o wysokości 25 cm osadzoną na tulei o wysokości 14 cm, która również jest wykonana z żółtego metalu.
  Głowica jest o przekroju kwadratowym o boku o szerokości 65 mm, zdobiona jest motywem liściowym wieńca laurowego. W górnej jej części na każdym z czterech boków znajduje się herb województwa wykonany techniką emalii komórkowej.
  Laska zakończona jest stopką wykonaną z żółtego metalu. Na wysokości 90 cm od podstawy stopki, znajduje się uchwyt o szerokości 20 cm ujęty w tuleje wykonane z żółtego metalu.

 

 • Załącznik nr 6
  Opis Łańcucha Marszałka Województwa

  Łańcuch składa się z ogniw w kształcie prostokąta zdobionych motywem liściowym wieńca laurowego połączonych w dolnej części większym ogniwem okrągłym z motywem liściowym wieńca laurowego. Wszystkie ogniwa łańcucha wykonane są z żółtego metalu.
  Na dolne ogniwo okrągłe nałożona jest plakieta wykonana również z żółtego metalu. Na plakiecie znajduje się Herb Województwa Kujawsko -Pomorskiego wykonany techniką emalii komórkowej.

 • Załącznik nr 7
  Opis Pieczęci Wielkiej Województwa

  Pieczęć Wielka Województwa Kujawsko – Pomorskiego ma kształt okrągły. Jej tłok wykonany jest w metalu, zaś osadzony jest w uchwyt wykonany z drewna sirocco w kolorze naturalnym ozdobiony motywem liściowym wieńca laurowego. W polu pieczęci z napisem otokowym wykonanym majuskułą o treści WOJEWÓDZTWO KUJAWSKO – POMORSKIE znajduje się godło herbu województwa.

 

 

 • Załącznik nr 8
  Opis Pieczęci Przewodniczącego Sejmiku Województwa

  Pieczęć Przewodniczącego Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego ma kształt okrągły. Jej tłok wykonany jest w metalu i osadzony w uchwyt wykonany z drewna sirocco w kolorze naturalnym ozdobiony motywem liściowym wieńca laurowego.
  W polu pieczęci z majuskulnym napisem otokowym o treści: PRZEWODNICZĄCY SEJMIKU WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO znajduje się godło herbu województwa.

 

 

 • Załącznik nr 9
  Opis Pieczęci Marszałka Województwa

  Pieczęć Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego ma kształt okrągły. Jej tłok wykonany jest w metalu i osadzony w uchwycie wykonanym z drewna sirocco w kolorze naturalnym zdobionym motywem liściowym z wieńca laurowego.
  W polu pieczęci z majuskulnym napisem otokowym o treści: MARSZAŁEK WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO znajduje się godło herbu województwa.