Aktualności

Mamy drugie miejsce w Polsce jeśli chodzi o liczbę łóżek w sanatoriach i szpitalach uzdrowiskowych, fot. Mikołaj Kuras
Mamy drugie miejsce w Polsce jeśli chodzi o liczbę łóżek w sanatoriach i szpitalach uzdrowiskowych, fot. Mikołaj Kuras

Żywność, uzdrowiska, sport, infrastruktura

Kujawsko-pomorskie specjalności to żywność i lecznictwo uzdrowiskowe. Są konkurencje w których jesteśmy w czołówce, a nawet takie, w których dystansujemy resztę kraju. O aktualnych danych statystycznych dotyczących województwa kujawsko-pomorskiego informujemy w naszej zakładce „Region w statystyce”.

 

Województwo w statystyce

Nasz region to 19 powiatów ziemskich i cztery miasta na prawach powiatu, 144 gminy (miejskie, wiejskie i miejsko-wiejskie), 52 miasta (od dużych po całkiem małe) oraz 3 584 wsie zorganizowane w 2 280 sołectw. Większość z nas mieszka w miastach (ale to wieś ma dodatnie saldo migracji), najliczniejszą grupą wiekową są trzydziestolatki. Prawie 63 procent mieszkańców to ludzie w wieku profesjonalnej aktywności, młodsi to mniej niż 20 proc., starsi 18 proc. Żyjemy coraz dłużej – w latach 2010-2015 przeciętna długość życia mężczyzn wzrosła z 71,4 do 73,5 lat, a kobiet z 79,8 do 81,3 lat.

 

Co roku dobre zbiory

Nie jest tajemnicą, że jesteśmy potentatem w produkcji żywności. Bijemy na głowę inne województwa w zbiorach warzyw, jesteśmy wśród najlepszych w hodowli bydła i trzody chlewnej, w relacji powierzchni zasiewów do powierzchni użytków rolnych, powierzchni upraw rzepaku, zajmujemy drugie miejsce w uprawie buraków cukrowych i trzecie w produkcji kukurydzy na ziarno. Miejsca na podium przysługują nam również w dziedzinie wartości skupu produktów roślinnych. Z całą pewnością dlatego nasze grunty rolne osiągają najwyższe ceny w kraju.

 

Zapraszamy do uzdrowisk

Mniej oczywiste jest już to, jak wypadamy w ocenie potencjału naszych uzdrowisk – mamy drugie miejsce jeśli chodzi o liczbę łóżek w sanatoriach i szpitalach uzdrowiskowych oraz pod względem liczby kuracjuszy i trzecie jeśli liczyć kurujących się u nas cudzoziemców.

 

Nasi sportowcy najlepsi

W czym jeszcze wypadamy bardzo dobrze? Jesteśmy dumni z naszych sportowców – wśród szesnastu polskich olimpijczyków, którzy zdobyli medale podczas igrzysk w Rio de Janeiro są aż cztery zawodniczki klubów sportowych z województwa kujawsko-pomorskiego. Więcej medalistów nie ma żaden region w Polsce!

 

Transport, infrastruktura, energia odnawialna

W rzędzie krajowych liderów sytuujemy się pod względem liczby absolwentów uniwersytetów (2. miejsce), zajmujemy trzecie miejsce w kraju w produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych oraz pod względem łącznej długości ścieżek rowerowych wzdłuż dróg (bez turystycznych szlaków rowerowych). Jesteśmy w pierwszej piątce województw jeśli chodzi o gęstość sieci kolejowej, a także w krajowej czołówce pod względem liczby obsługiwanych linii komunikacji autobusowej i liczby korzystających z nich pasażerów. Gęstość miejskiej sieci wodociągowej daje nam drugie miejsce w Polsce, sieci kanalizacyjnej pierwsze. Mamy też największy przyrost długości sieci gazowej na terenach wiejskich. No i imprezy masowe – zasłużone drugie miejsce. 

 

Zakładka REGION W STATYSTYCE

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 
28 listopada 2016 r.