Aktualności

Otwarcie wystawy w Muzeum Borów Tucholskich, fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com dla UMWKP
Otwarcie wystawy w Muzeum Borów Tucholskich, fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com dla UMWKP

Żywe muzeum w Tucholi

„Płótno, nici, dusza, dłonie…” to tytuł pierwszej wystawy zaprezentowanej w przejętym przez samorząd województwa Muzeum Borów Tucholskich. Podczas uroczystego spotkania marszałek Piotr Całbecki zapowiedział rozszerzenie działalności instytucji i wprowadzenie do jej oferty warsztatów z lokalnymi twórcami oraz wykorzystanie nowoczesnych technologii dla zwiedzających.

 

Ochrona dziedzictwa kulturowego regionu jest od lat priorytetem działań samorządu województwa. Naszą powinnością jest pielęgnowanie tradycji i przekazywanie jej kolejnym pokoleniom. Tchniemy w to miejsce nowego ducha, by młodzi ludzie  mogli czerpać z bogatego dorobku hafciarek i twórców ludowych z Borów Tucholskich. Będzie się działo. Rozbudujemy i nowocześnie wyposażymy to muzeum. Jedno się nie zmieni – wspaniali ludzie kochający Bory i ich tradycje. Dziękuję za to, że jesteście – powiedział marszałek Piotr Całbecki.

 

Historia muzeum sięga 1980 roku. Instytucja pierwotnie była oddziałem Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy. Następnie przez prawie dekadę zarządzał nią Tucholski Park Krajobrazowy, po czym od 2001 roku do 2024 instytucją kierowały samorządowe władze powiatowe.

 

W swoich zbiorach muzeum gromadzi eksponaty związane z historią, życiem codziennym Borowiaków oraz przyrodą, silnie zakorzenioną w kulturze i sztuce tej części regionu. Inspiracje naturą widoczne są w twórczości, determinują m.in wzornictwo i kolorystykę. Obok działalności wystawienniczej, organizowane są tu także spotkania klubów hafciarek.

 

Wystawa „Płótno, nici, dusza, dłonie…” jest pierwszą z cyklu „Borowiackiej skarbnicy kultury” ekspozycją prezentującą ginące zawody, tradycje i historię Borowiaków Tucholskich. Prezentowanych jest 150 eksponatów udostępnionych przez tucholskie hafciarki. Obok tradycyjnych strojów, serwet, obrusów i bieżników, obejrzeć można przedmioty będące przykładem przenikania się historii i współczesności, w postaci m.in. czapek z daszkiem z tradycyjnym haftem.

 

Wczorajszym wernisażem zainaugurowano działalność muzeum jako marszałkowskiej jednostki kultury. Od 1 marca Muzeum Borów Tucholskich jest nowym oddziałem Kujawsko-Pomorskiego Centrum Dziedzictwa w Toruniu.

 

Zobacz też: Nowe instytucje z myślą o dziedzictwie kulturowym i rozwoju nauki

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

22 marca 2024 r.

Ostatnia aktualizacja: 25 marca 2024 r.