Aktualności

Fot. Tymon Markowski dla UMWKP
Fot. Tymon Markowski dla UMWKP

Żyjemy zdrowiej, czujemy się lepiej

Coraz lepiej dbamy o zdrowie, coraz częściej przyjmujemy zdrowy styl życia i żyjemy coraz dłużej – wynika z danych przygotowanych przez Urząd Statystyczny w Bydgoszczy. 7 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia.

 

Staramy się jeść zdrowo. Dwie trzecie z nas spożywa codziennie owoce, połowa warzywa. Pijemy coraz więcej soków warzywnych i owocowych (wzrost spożycia o 15 proc. w stosunku do roku 2016) oraz wody mineralnej i źródlanej (wzrost o 6 proc.). Jednocześnie ograniczamy to, co uznajemy za mniej zdrowe – przede wszystkim ziemniaki (spadek spożycia o 12 proc. wobec roku 2016), pieczywo (spadek o 10 proc.), cukier (spadek o 4 proc.).

 

Uwzględniamy wskazania medyków dotyczące ruchu. 60 tysięcy mieszkańców regionu uprawia sport w którymś z funkcjonujących w Kujawsko-Pomorskiem klubów. Wskaźnik aktywności sportowej, mierzony liczbą ćwiczących w klubach na 1000 mieszkańców, wynosi 28, a jego dynamika w ostatnich latach stawia nas na drugim miejscu w kraju. Warto dodać, że mamy dobre warunki do aktywności fizycznej. Niemal 1000 kilometrów wynosi łączna długość wszystkich naszych ścieżek rowerowych. Średnio na każde 10 tysięcy kilometrów powierzchni regionu przypada ponad 500 kilometrów takich traktów, co daje nam trzecie miejsce wśród 16 polskich województw. W regionie znajduje się ponad 1000 obiektów sportowych: boiska i stadiony piłkarskie (26 proc. obiektów), boiska do koszykówki, piłki ręcznej i siatkówki (15 proc.), korty tenisowe (9 proc.), hale sportowe i sale gimnastyczne (10 proc.), pływalnie (2 proc), a także pola golfowe, aquaparki, skateparki, siłownie zewnętrzne i bieżnie (200 obiektów).

 

Coraz częściej też korzystamy ze wsparcia dietetyków i trenerów. Rynek pracy dla tego typu specjalistów rośnie – w 2016 roku nowe zatrudnienie znalazło 122 tych pierwszych i 55 tych drugich.

 

Blisko 70 proc. mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego ocenia swój stan zdrowia jako dobry lub bardzo dobry. Średnia długość życia wynosi 81 lat dla kobiet i 74 lata dla mężczyzn.

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

6 kwietnia 2018 r.

Ostatnia aktualizacja: 9 kwietnia 2018 r.