Aktualności

Wręczenie medalu panu Józefowi Zakrzewskiemu, fot. Andrzej Goiński/UMWKP
Wręczenie medalu panu Józefowi Zakrzewskiemu, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Życzenia dwustu lat dla pana Józefa!

Gorący patriota uhonorowany za swoje dokonania Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, miłośnik muzyki klasycznej i spacerów po bydgoskich parkach – stuletni Józef Zakrzewski odebrał w poniedziałek (4 października) z rąk marszałka Piotr Całbeckiego złoty medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis, najwyższe wojewódzkie odznaczenie.

 

– Świadectwo najstarszych mieszkańców regionu jest dla nas szczególnie cenne. Ich losy są symbolem losów naszego kraju. To dla mnie ogromny zaszczyt, że pan Józef zgodził się przybyć tu i podzielić swoją historią. Wręczając najwyższe wojewódzkie odznaczenie, pragniemy podziękować za przekazywane doświadczenie i wkład w budowę naszej współczesności  – powiedział marszałek Piotr Całbecki.

 

Józef Zakrzewski urodził się 3 września 1921 roku w Zwoleniu (województwo mazowieckie). Po ukończeniu szkoły podstawowej zamieszkał w internacie Szkoły Zawodowej w Liskowie (województwo wielkopolskie), gdzie kontynuował naukę. W ramach zajęć brał udział w obozie przysposobienia wojskowego II stopnia w Rozewiu (województwo pomorskie).

 

Naukę przerwał wybuch drugiej wojny światowej. W wyniku bombardowań został zniszczony jego rodzinny dom, z którego szczęśliwie udało się uciec domownikom. Podczas panującego w kraju chaosu próbował zaciągnąć się do Wojska Polskiego. Rowerem dotarł do Białegostoku, gdzie mieszkała rodzina ze strony matki. Pan Józef podjął tam naukę w Szkole Rzemiosła. Za pełnienie patrolu przed budynkiem szkoły w czasie nieuznawanego przez Rosjan Święta Matki Boskiej Gromnicznej został aresztowany. Wypuszczony po kilkunastu dniach, z obawy przed licznymi wywózkami na Syberię, zdecydował się na ucieczkę i pod koniec wojny dotarł do okupowanej Warszawy.

 

Po wojnie powrócił do Zwolenia, gdzie rozpoczął pracę w Banku Ludowym. Po dwóch latach studiów na Politechnice Gliwickiej został wyrzucony z uczelni za zerwanie flagi Związku Radzieckiego. Swoją karierę zawodową kontynuował w Toruniu, a następnie przeprowadził się do Bydgoszczy, w której mieszka do dziś.

 

Pan Józef jest przyjazną i pogodną osobą. Lubi spędzać czas w otoczeniu przyrody i spacerować po znajdujących się w okolicy jego domu parkach. Uwielbia także muzykę, chętnie odwiedza Filharmonię Pomorską, Operę Nova i uczestniczy w koncertach dyplomowych studentów bydgoskiej Akademii Muzycznej.

 

Pełny biogram.

 

  • Medalem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis uhonorowaliśmy dotąd 207 osób
  • Akcję prowadzimy od 2018 roku
  • Rówieśnicy Niepodległej urodzili się w latach 1911-1921
  • Najstarszą uhonorowaną nestorką jest pani Elżbieta Rogala, która ma 109 lat.

 

Rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2021 roku kończą sto lat, a także starszych, zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl. Więcej informacji na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

4 października 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 6 października 2021 r.

 

Wręczenie medalu panu Józefowi Zakrzewskiemu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWręczenie medalu panu Józefowi Zakrzewskiemu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWręczenie medalu panu Józefowi Zakrzewskiemu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWręczenie medalu panu Józefowi Zakrzewskiemu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWręczenie medalu panu Józefowi Zakrzewskiemu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWręczenie medalu panu Józefowi Zakrzewskiemu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWręczenie medalu panu Józefowi Zakrzewskiemu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWręczenie medalu panu Józefowi Zakrzewskiemu, fot. Andrzej Goiński/UMWKP