Aktualności

Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Życzenia dla pań urodzonych w 1915 roku

106. urodziny obchodziła w środę (17 marca) Franciszka Gawłowicz, mieszkanka Nakła nad Notecią. Jej rówieśniczką jest Helena Przybysz z Lubrańca (powiat włocławski), która swoje urodziny świętowała 8 marca. Obie panie należą do grona rówieśników Niepodległej i są jednymi z najstarszych osób uhonorowanych medalem Unitas Durat.

 

W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości samorząd wojewódzki rozpoczął wybijanie specjalnej edycji medalu Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis przyznawanego mieszkańcom naszego regionu, którzy ukończyli 100 lat. Uhonorowaliśmy dotąd 167 osób, których biogramy znajdują się na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

 

Życie najstarszych mieszkańców regionu jest klamrą, która łączy dziesięciolecia, towarzyszy całej współczesnej historii naszej ojczyzny. Ich losy są symbolem losów naszego kraju. Jesteśmy wdzięczni za świadectwo, za proste, osobiste opowieści, dlatego z wielką przyjemnością honorujemy nestorów mieszkających w regionie najwyższym wojewódzkim odznaczeniem  – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Pamięć o seniorach, którzy dożywają tak dostojnego wieku jest dla nas szczególnie ważna. O najstarszych mieszkańcach województwa pamiętamy przez cały rok dostarczając im życzenia z okazji urodzin i świąteczne podarunki.

 

Świętująca urodziny Franciszka Gawłowicz urodziła się 17 marca 1915 roku na terenie Niemiec, skąd w okresie międzywojennym przeniosła się do Polski i zamieszkała w Nakle nad Notecią. Nestorka od lat kibicuje polskiej drużyny skoczków narciarskich i chętnie słucha każdej transmisji z zawodów. Doczekała się dwóch synów, trojga wnucząt i czworga prawnucząt. O wręczeniu seniorce medalu marszałka można przeczytać na naszej stronie internetowej.

 

Osiągnięcie tak szacownego wieku w Dzień Kobiet (8 marca) świętowała także mieszkająca w Lubrańcu (powiat włocławski) Helena Przybysz. Nestorka pochodzi z rolniczej rodziny o patriotycznych tradycjach. Swoje życie związała z pracą w rzemiośle cukierniczym przez lata kształcąc pokolenia cenionych czeladników. Jest jedną z pierwszych osób uhonorowanych medalem Unitas Durat.

 

Rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2021 roku kończą sto lat, a także starszych, którzy do tej pory nie otrzymali medalu zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl.  Ze względu na epidemię Covid-19 zmieniliśmy zasady dostarczania medali, które wręczamy przy zachowaniu wszelkich zasad reżimu sanitarnego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

17 marca 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 18 marca 2021 r.

 

Franciszka Gawłowicz, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP Wręczenie medalu Franciszce Gawłowicz, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPWręczenie medalu Franciszce Gawłowicz, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPHelena Przybysz, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWręczenie medalu Helenie Przybysz, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWręczenie medalu Helenie Przybysz, fot. Andrzej Goiński/UMWKP