Aktualności

Wręczenie medalu Unitas Durat Marcinowi Rychczyńskiemu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Wręczenie medalu Unitas Durat Marcinowi Rychczyńskiemu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Życie i zdrowie człowieka jest najważniejsze

Bydgoski policjant i ratownik WOPR-u Marcin Rychczyński został odznaczony marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Otrzymał go z rąk marszałka Piotra Całbeckiego za uratowanie tonącej.

– WOPR to nie tylko patrole nad jeziorami w sezonie letnim. Ratownicy wodni wykorzystują swoje umiejętności przez cały rok. Wyszkolenie w udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej może uratować niejedno życie. Wszystkim tym, którzy zdecydowali się służyć społeczeństwu w potrzebie, chcę podziękować i pogratulować podjętej decyzji – mówi marszałek Piotr Całbecki.

W niedzielę 23 października tego roku bydgoski posterunkowy  – wówczas szkolący się na ratownika wodnego – nie zawahał się wskoczyć do lodowatej wody i uratował 67-latkę. Wyciągnął z lodowatej Brdy tonącą, wychłodzoną kobietę i udzielił jej pierwszej pomocy przedmedycznej. W piątek (19 listopada) odbyło się uroczyste podsumowanie sezonu ratowników Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w naszym województwie, które rozpoczęło się odznaczeniem i nagrodzeniem Marcina Rychczyńskiego. Ponadto Główny Zarząd WOPR przyznał policjantowi medal za uratowanie życia tonącemu.

– Myślę że każdy z nas, ratowników, postąpiłby tak samo. Warto podkreślić, że marszałkowskie projekty szkoleniowe i działania WOPR w regionie przyczyniły się do tego, że mogłem zdobyć takie umiejętności i wykorzystać je w praktyce, ratując życie kobiecie. (…) życie i zdrowie człowieka jest najważniejsze – mówił Marcin Rychczyński w czasie uroczystości.

Nabory do marszałkowskiego kursu szkoleniowego na ratownika wodnego projektu zbliżają się ku końcowi, ale ostatnie miejsca są jeszcze dostępne. Szczegółowych informacji o terminach udzielają koordynatorzy partnerów projektu. „Ratownik wodny – nowy zawód szansą rozwoju osób defaworyzowanych z terenu województwa kujawsko-pomorskiego” to projekt, który zyskał 3,5 mln złotych wsparcia ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. W ramach zadania blisko tysiąc mieszkańców województwa w wieku 18-65 lat ma szansę na zdobycie uprawnień ratownika wodnego. Więcej informacji o projekcie: I Ty możesz zostać ratownikiem wodnym!

O uroczystości podsumowującej sezon 2022 pisaliśmy tutaj: WOPR: Przyjęli niebieski krzyż i złotą kotwicę za swoje godło (dużo zdjęć)

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

23 listopada 2022 r.

Wręczenie medalu Unitas Durat Marcinowi Rychczyńskiemu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPWręczenie medalu Unitas Durat Marcinowi Rychczyńskiemu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPWręczenie medalu Unitas Durat Marcinowi Rychczyńskiemu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPWręczenie medalu Unitas Durat Marcinowi Rychczyńskiemu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP