Aktualności

Fot. Andrzej Goiński
Fot. Andrzej Goiński

Zielone mundury aktywne w czasie pandemii

Dostarczali seniorom zakupy, szyli maseczki i zainicjowali akcję mającą przypominać społeczeństwu o zasługach medyków. Harcerki i harcerze z naszego województwa pomagali osobom najbardziej potrzebującym w czasie pandemii Covid-19.

 

Członkowie ZHP z Golubia-Dobrzynia i z Inowrocławia zaangażowali się w pomoc seniorom dostarczając bezpośrednio do ich domów produkty spożywcze, szyjąc maseczki oraz przekazując przyłbice dla medyków szpitala we Włocławku. Zbiórkę online w celu zakupu ochrony indywidualnej dla grudziądzkiego szpitala zorganizowali harcerze z tego miasta.

 

„Niezapominajka dla Medyka” to akcja zainicjowana właśnie przez harcerzy. Jako jej symbol wybrano kwiat niezapominajki, który ma przypominać społeczeństwu o pamięci, szacunku i wdzięczności wobec medyków. ZHP promuje przypinanie niezapominajki do ubrań, by symbolicznie okazać wsparcie służbom medycznym. Kwiat ten ma symbolizować również pamięć o obowiązujących środkach ostrożności i zasadach higieny chroniących przed zakażeniem koronawirusem. Aby przyłączyć się do akcji, należy samemu wykonać niezapominajkę (np. z papieru), a zdjęcie własnoręcznie wykonanego kwiatka oznaczyć na portalu społecznościowym #NiezapominajkaDlaMedyka. Szczegóły akcji oraz instrukcja wykonania kwiatka tutaj.

 

Chorągiew Kujawsko-Pomorska im. Mikołaja Kopernika Związku Harcerstwa Polskiego liczy ponad 6 tys. członków, zrzeszonych w 21 hufcach.

 

Beata Krzemińska

Rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

8 czerwca 2020 r.