Aktualności

Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Pożegnaliśmy najstarszego polskiego kombatanta

Społeczność Czarnowa w powiecie toruńskim pożegnała 22 marca Józefa Żurka, odznaczonego Medalem Unitas Durat kombatanta drugiej wojny światowej, najstarszego Polaka. W uroczystościach pogrzebowych uczestniczył marszałek Piotr Całbecki.

 

Józef Żurek urodził się 1909 roku w Gackach w powiecie świeckim w rodzinie rolników, Ewy i Walentego. Ukończył gimnazjum (co w tamtych czasach w jego środowisku nie było takie częste) w Pelplinie, uzyskując tak zwaną małą maturę, a potem szkołę rolniczą w Kowalewie Pomorskim, by wspólnie z rodzicami pracować w rodzinnym gospodarstwie. Na trzy lata przed wybuchem wojny, po śmierci ojca, rozpoczął samodzielne gospodarowanie na ojcowiźnie. Zmobilizowany w sierpniu 1939, w szeregach czwartej toruńskiej dywizji piechoty uczestniczył w kampanii wrześniowej. Jako żołnierz trafił do niemieckiej niewoli, w konsekwencji czego został robotnikiem przymusowym. Po wojnie wrócił do domu, w 1978 roku przeszedł na emeryturę. Marszałek Piotr Całbecki przyznał mu najwyższe wojewódzkie odznaczenie, Medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

 

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

22 marca 2017 r.

Ostatnia aktualizacja: 26 marca 2018 r.

 

Pogrzeb Józefa Żurka w Czarnowie, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPPogrzeb Józefa Żurka w Czarnowie, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPPogrzeb Józefa Żurka w Czarnowie, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPPogrzeb Józefa Żurka w Czarnowie, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPPogrzeb Józefa Żurka w Czarnowie, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPPogrzeb Józefa Żurka w Czarnowie, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPPogrzeb Józefa Żurka w Czarnowie, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPPogrzeb Józefa Żurka w Czarnowie, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPPogrzeb Józefa Żurka w Czarnowie, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPPogrzeb Józefa Żurka w Czarnowie, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPPogrzeb Józefa Żurka w Czarnowie, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPPogrzeb Józefa Żurka w Czarnowie, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPPogrzeb Józefa Żurka w Czarnowie, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPPogrzeb Józefa Żurka w Czarnowie, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPPogrzeb Józefa Żurka w Czarnowie, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP