108. urodziny najstarszego polskiego kombatanta
Sto ósme urodziny obchodził najstarszy Polak kombatant drugiej wojny światowej, mieszkaniec naszego regionu Józef Żurek. Szacowny jubilat odebrał gratulacje i życzenia od samorządowych władz województwa, szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz przedstawicieli lokalnych samorządów.
W uroczystym spotkaniu urodzinowym w Czarnowie (pow. toruński), które odbyło się w minioną sobotę (2 września), uczestniczył szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. Samorząd województwa reprezentował pełnomocnik zarządu województwa ds. kombatantów i osób represjonowanych Marcin Swaczyna, który przekazał życzenia i gratulacje od marszałka Piotra Całbeckiego oraz, jako symboliczny prezent, kopię decyzji watykańskiej Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów o uznaniu świętego Jana Pawła II patronem województwa kujawsko-pomorskiego.
Józef Żurek urodził się 1909 roku w Gackach w powiecie świeckim w rodzinie rolników, Ewy i Walentego. Ukończył gimnazjum (co w tamtych czasach w jego środowisku nie było takie częste) w Pelplinie, uzyskując tak zwaną małą maturę, a potem szkołę rolniczą w Kowalewie Pomorskim, by wspólnie z rodzicami pracować w rodzinnym gospodarstwie. Na trzy lata przed wybuchem wojny, po śmierci ojca, rozpoczął samodzielne gospodarowanie na ojcowiźnie. Zmobilizowany w sierpniu 1939, w szeregach czwartej toruńskiej dywizji piechoty uczestniczył w kampanii wrześniowej. Jako żołnierz trafił do niemieckiej niewoli, w konsekwencji czego został robotnikiem przymusowym. Po wojnie wrócił do domu, w 1978 roku przeszedł na emeryturę. Został odznaczony przez marszałka Całbeckiego Medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
4 września 2017 r.