Aktualności

Fot. Marek Czarnecki
Fot. Marek Czarnecki

Żegnamy Krystynę Szalewską-Gałdyńską

Malarka, autorka grafik i rysunków, swoje cieszące się ogromną popularnością prace corocznie przekazywała na licytację podczas Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego, na wniosek marszałka województwa kujawsko-pomorskiego odznaczona medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis – 2 stycznia zmarła wybitna toruńska artystka Krystyna Szalewska-Gałdyńska. Msza święta pogrzebowa odbędzie się w sobotę (8 stycznia) w katedrze śś. Janów.

 

– Była wybitną artystką, bliską nam osobą, przyjacielem potrzebujących pomocy. Dawała ciepło, piękno i dobro. Pozostanie z nami na zawsze. Tyle mieliśmy jeszcze wspólnych planów… Świat bez pani Krystyny będzie już inny, chłodniejszy – podkreślił marszałek Piotr Całbecki.

 

Krystyna Szalewska-Gałdyńska urodziła się w 1938 roku we wsi Przerośl niedaleko Suwałk w województwie podlaskim. Dyplom magistra grafiki uzyskała u profesora Ryszarda Krzywki na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jej prace prezentowane były na blisko 70 wystawach indywidualnych i ponad 90 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Znajdują się w zbiorach m.in. Watykanu, Graphothek City Charlottenburg w Berlinie oraz Muzeów Narodowych w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu, Kielcach i Szczecinie. Najbardziej znany jest jej cykl akwafort z wizerunkiem Matki Boskiej, a także fantastyczne pejzaże, często z motywami toruńskimi. W 2018 roku została uhonorowana marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

 

Zbiory Krystyny Szalewskiej-Gałdyńskiej na stronie Kujawsko-Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

3 stycznia 2022 r.