Aktualności

Krystyna Meissner, 1994 r., fot. Wojtek Szabelski
Fot. Wojtek Szabelski

Żegnamy Krystynę Meissner

Wybitna reżyserka teatralna, twórczyni Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Kontakt” i innych ważnych festiwali teatralnych – 20 lutego odeszła Krystyna Meissner, wieloletnia dyrektorka Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu.

 

– Jej charyzma, wizjonerstwo, talent i zdolności organizacyjne sprawiły, że Toruń stał się na całe dekady ważnym ośrodkiem teatralnym w Polsce i Europie – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Krystyna Meissner zadebiutowała w warszawskim Teatrze Ateneum w latach sześćdziesiątych. Karierę reżyserską kontynuowała m.in. w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Teatrze Polskim w Bydgoszczy, Teatrze Polskim w Warszawie i Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. W latach 1983-1996 kierowała Teatrem im. Wilama Horzycy w Toruniu. – W Teatrze Horzycy (…) zapisała się jako niezwykle ważna postać, która na lata ukształtowała tę scenę. Charyzmatyczna, całkowicie poświęcona sztuce, człowiek teatru. Po korytarzach (…) wciąż krążą historie o jej zaangażowaniu i niezwykłym podejściu do pracy – wspominają dyrektor Meissner pracownicy toruńskiego teatru. W 1991 roku powołała do życia Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Kontakt”, za który wyróżniono ją Paszportem tygodnika „Polityka”. Była także dyrektorem naczelnym i artystycznym Lubuskiego Teatru im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze (1980-83), Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie (1997-1998) i Wrocławskiego Teatru Współczesnego im. Edmunda Wiercińskiego (1999-2012). Twórczyni Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog-Wrocław.

 

Trzykrotnie zasiadała w jury Europejskiej Nagrody Teatralnej (Premio Europa per il Teatro), przyznawanej co roku najwybitniejszemu reżyserowi teatralnemu z całego kontynentu.

 

Uhonorowana m.in. odznaką Zasłużony Działacz Kultury (obecnie medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis) i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

21 lutego 2022 r.