Aktualności

W ramach realizacji inwestycji jezdnia zostanie wzmocniona i otrzyma szerokość 7 metrów, fot. Tymon Markowski
W ramach realizacji inwestycji jezdnia zostanie wzmocniona i otrzyma szerokość 7 metrów, fot. Tymon Markowski

Ze Żnina do Wielkopolski nową drogą – ruszamy z budową

Przedstawiciele samorządu województwa, Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy oraz firmy Eurovia podpisali umowę na modernizację 15-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 251 ze Żnina do Damasławka. Gruntowna przebudowa będzie kosztować 47 milionów złotych.

 

– To historyczny moment, ponieważ uruchomiliśmy fizyczne wydatkowanie środków unijnych na modernizację dróg wojewódzkich z ogromnej puli zadań wartej w sumie 600 milionów złotych. Właśnie rusza pierwsza inwestycja – warta prawie 50 milionów złotych przebudowa drogi ze Żnina do granicy województwa, którą zrealizuje firma Eurovia. W ciągu półtora roku projekt będzie rozliczony. To jedna z czternastu inwestycji, które w tym trybie chcemy zrealizować – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Trasa między Żninem a granicą województwa to ostatni odcinek wymagający przebudowy w ciągu dróg wojewódzkich nr 251 i 252, które komunikują południową część województwa kujawsko-pomorskiego. W ostatnich latach przebudowane zostały odcinki pomiędzy Żninem, Barcinem, Pakością, Inowrocławiem i Włocławkiem.

 

Firma Eurovia Polska wykona zadanie za kwotę 46,9 mln zł i obejmie prace 7-letnią gwarancją. Planowany termin zakończenia inwestycji to połowa 2018 roku. Plac budowany zostanie przekazany w najbliższych dniach. Prace rozpoczną się od wycinki drzew.

 

W ramach jezdnia zostanie wzmocniona i otrzyma szerokość 7 metrów. Powstanie 6 skrzyżowań skanalizowanych (z prawoskrętami i  lewoskrętowami) z drogami powiatowymi, 22 skrzyżowania z drogami gminnymi, a także 20 nowych zatok autobusowych. Konstrukcja drogi zostanie wzmocniona do przenoszenia obciążeń rzędu 10 ton na oś. Przy trasie powstaną też ciągi pieszo-rowerowe: to możliwe dzięki współpracy z samorządami lokalnymi – gminą Żnin i Janowiec Wielkopolski – które będą partycypować finansowo w budowie tej infrastruktury (więcej).

 

W Żninie zaplanowano też przebudowę i wzmocnienie mostu na rzece Gąsawka w ciągu ulicy Dworcowej. Łuki na drodze będą dostosowane do obecnie obowiązujących norm. Zaplanowano też przebudowę przepustów,  chodników i zjazdów na posesje. Przy wjeździe do Żnina powstanie miejsce do kontroli i ważenia pojazdów – tego typu rozwiązania pozwalają inspektorom transportu drogowego skutecznie walczyć z przeciążonymi pojazdami, które są najbardziej odpowiedzialne za degradację dróg. Zaplanowano także budowę i przebudowę oświetlenia oraz odwodnienia drogi. Trasa zyska trwałe oznakowanie poziome z termoplastu oraz nowe oznakowanie pionowe. Powstanie też trzywlotowe rondo w Juncewie (obecne skrzyżowanie z drogą na Sielec). Węzeł, który połączy drogę z planowaną drogą ekspresową S5 zrealizuje GDDKiA.

 

Podpisy pod umową z wykonawcą inwestycji złożyli 26 stycznia marszałek Piotr Całbecki, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy Mirosław Kielnik oraz dyrektor bydgoskiego oddziału firmy Eurovia Bogusz Czupryński. W uroczystym podpisaniu umowy uczestniczyli również wicemarszałek Dariusz Kurzawa, radny województwa Ryszard Kierzek, starosta żniński Zbigniew Jaszczuk, przewodnicząca Rady Powiatu Żnińskiego Józefa Błajet, burmistrz Żnina Robert Luchowski, przewodniczący Rady Miejskiej w Żninie Grzegorz Koziełek, burmistrz Janowca Wielkopolskiego Maciej Sobczak praz przewodniczący Rady Miejskiej w Janowcu Wielkopolskim Ryszard Majchrzak.

 

Modernizacja trasy nr 251 w skrócie:

– Długość drogi – 15 km

– Termin realizacji – czerwiec  2018 roku

– Koszt zadania – 46,9 mln

– Gwarancja – 7 lat

 

Trwają przygotowania do realizacji kolejnych inwestycji na drogach wojewódzkich. Wybrano już także wykonawcę 29-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 548 ze Stolna do Wąbrzeźna (więcej). Wkrótce prace rozpoczną się także na trasach:

  • z Lipna do granicy województwa (nr 559, 22 km) w powiecie lipnowskim (w trakcie postępowania przetargowego) – więcej,
  • z Brześcia do Kowala (nr 265, 19 km) w powiecie włocławskim (w trakcie postępowania przetargowego) – więcej,
  • dwóch odcinkach drogi z Tucholi do Świecia (nr 240, 15 km) w powiatach tucholskim i świeckim (wkrótce ogłoszenie przetargu) – więcej.

 

Czyta też: Rozmowy o drogach

 

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

26 stycznia 2017 r.

Ostatnia aktualizacja: 31 stycznia 2017 r.

 

Uroczystość podpisania umowy z wykonawcą przebudowy odcinka drogi nr 251 ze Żnina do granicy województwa, fot. Mikołaj KurasUroczystość podpisania umowy z wykonawcą przebudowy odcinka drogi nr 251 ze Żnina do granicy województwa, fot. Mikołaj KurasUroczystość podpisania umowy z wykonawcą przebudowy odcinka drogi nr 251 ze Żnina do granicy województwa, fot. Mikołaj KurasUroczystość podpisania umowy z wykonawcą przebudowy odcinka drogi nr 251 ze Żnina do granicy województwa, fot. Mikołaj KurasUroczystość podpisania umowy z wykonawcą przebudowy odcinka drogi nr 251 ze Żnina do granicy województwa, fot. Mikołaj KurasUroczystość podpisania umowy z wykonawcą przebudowy odcinka drogi nr 251 ze Żnina do granicy województwa, fot. Mikołaj KurasUroczystość podpisania umowy z wykonawcą przebudowy odcinka drogi nr 251 ze Żnina do granicy województwa, fot. Mikołaj KurasUroczystość podpisania umowy z wykonawcą przebudowy odcinka drogi nr 251 ze Żnina do granicy województwa, fot. Mikołaj Kuras