Aktualności

Filharmonia Pomorska fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKP
Filharmonia Pomorska fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKP

Europejska Noc Muzeów

Ofertę na sobotę (18 maja) przygotowały Filharmonia Pomorska, która po raz pierwszy organizuje Europejską Noc Muzeów, a także Galeria Sztuki Wozownia oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy. Drzwi dla publiczności otworzą również marszałkowskie muzea.

 

Programy Europejskiej Nocy Muzeów są bardzo ciekawe. Warto tę noc spędzić w naszych instytucjach kultury, które zwiedzimy bezpłatnie lub za symboliczną złotówkę – powiedział marszałek Piotr Całbecki.

 

Filharmonia Pomorska zaprasza na spacer z przewodnikiem, pokaz mody koncertowej, kiermasz gadżetów i minirecitale. Instytucja będzie dostępna dla zwiedzających między 18 a 22. Aby skorzystać z jej oferty, trzeba nabyć bilet za 1 zł.

 

Ciekawym miejscem do zwiedzania będzie również Galeria Sztuki Wozownia,  która zaprasza na warsztaty plastyczne z instruktorką Pauliną Kasprzak. Zaplanowano też nocne zwiedzanie międzynarodowej wystawy rysunku studenckiego.

 

Bogatą ofertę przygotowała Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy. W programie Niezapomnianej Nocy Muzeów u Bełzy  spotkanie z duchami, zwiedzanie magazynu, pokaz introligatorski, kiermasz książek, wykład o kryminalnej Bydgoszczy i wystawa pocztówek z widokami Kanału Bydgoskiego.

 

Nocne wędrówki po skansenie śladami „Wody”, która jest motywem przewodnim tegorocznej Nocy Muzeów, planuje Muzeum Etnograficzne. W programie zwiedzanie młyna wodnego, pokaz dawnej akcji gaśniczej, opowieści o walorach leczniczych wody w dawnej medycynie i roli wody święconej w wierze dawnych mieszkańców wsi.

 

Wystawa czasowa „Zbigniew Stec (1952–2014). Na granicy snu”, zwiedzanie muzealnych ekspozycji, prezentacje strojów regionalnych, warsztaty dla dzieci i stoiska z regionalnymi potrawami to najważniejsze atrakcje Nocy Muzeów w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

 

W rezerwacie archeologicznym w Biskupinie odbędzie się Tajemnicza Noc w Muzeum.  Zapisy zostały zakończone.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

16 maja 2024 r.