Aktualności

Fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKP
Fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKP

„Flisak” rozpoczął sezon

Wiślany prom „Flisak” z początkiem maja wznowił kursowanie pomiędzy Czarnowem i Solcem Kujawskim. W tym sezonie kursy nadal są bezpłatne. Harmonogram kursowania promu na stronie www.zdw-bydgoszcz.pl

 

– Przeprawa promowa jest udogodnieniem dla mieszkańców, którzy chętnie korzystają z niej, aby skrócić czas i drogę swojej podróży. Jest też popularną atrakcją turystyczną, a na podkładzie często pojawiają się wycieczki, w tym szkolne  – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Przeprawa funkcjonuje w dni powszednie w godzinach od 7 do 18, a w sobotę, niedzielę i święta od 9 do 20. Kursy z Solca Kujawskiego do Czarnowa ruszają o pełnej godzinie, a z Czarnowa do Solca 20 minut po pełnej godzinie.

 

Graf. ZDW w Bydgoszczy

Graf. ZDW w Bydgoszczy

 

W długi majowy weekend (1-5 maja) prom przewiózł:

  • 3 100 pasażerów
  • 730 pojazdów
  • 840 rowerów.

 

Przeprawa promowa jest połączeniem sezonowym. Kursowanie jednostki uzależnione jest od warunków pogodowych i stanu Wisły. Przy stanie wody poniżej 200 cm „Flisak” na pokład zabiera pasażerów i rowerzystów, przy stanie wody poniżej ok. 175 cm kursy są zawieszane. Przed rozpoczęciem nowego sezonu prom przeszedł niezbędny serwis i zakontraktowana została obsługa.

 

Dzięki porozumieniu pomiędzy samorządem województwa, samorządami powiatu bydgoskiego, powiatu toruńskiego, gminy Solec Kujawski i gminy Zławieś Wielka kursy są nadal bezpłatne.

 

W ubiegłym roku kursy realizowane były w trwającym 4 miesiące okresie próbnym. W tym czasie przewiózł:

  • 16 tysięcy pasażerów
  • 7 tysięcy pojazdów
  • 3 tysiące  rowerów.

 

Wprowadzimy zmiany

Prom jest jednostką boczno-kołową z dwoma silnikami napędzającymi koła łopatkowe. Na głównym pokładzie znajduje się miejsce dla 15 samochodów osobowych lub 1 autobusu, 2 busów i 6 samochodów osobowych. Na dziobie i rufie zamocowano klapy wjazdowo-zjazdowe podnoszone siłownikami hydraulicznymi. Na prawej burcie w rejonie śródokręcia usytuowana jest sterówka, posadowiona nad pokładem w celu zapewnienia dobrej widoczności. Na lewej burcie znalazły się miejsca siedzące dla 42 pasażerów, a na prawej dla 16 osób.

 

W tym roku zlecone zostaną prace projektowe, a po nich montażowe związane z doposażeniem przyczółków w rampy, które pozwolą utrzymywać regularną żeglugę przy niższych stanach Wisły. W ostatnich latach poziom wody szczególnie w okresie letnim uległ znacznemu obniżeniu.

 

Nowa droga, parkingi, chodniki

W ramach inwestycji oddanej do użytku w ubiegłym roku przebudowano także drogę wojewódzką po stronie Solca i Czarnowa na odcinku 2,5 km. Od podstaw powstały konstrukcje dróg, parkingów, zatok autobusowych i przyczółków (każdy wyposażony w dwa stanowiska promowe). Od strony Solca dodatkowo wybudowano wzdłuż ulicy Żeglarskiej chodnik, przejścia dla pieszych i kanalizację deszczową, poprawiono geometrię skrzyżowań ulic Żeglarskiej z Bydgoską i Kościuszki oraz ułożono na tych ulicach nowe nawierzchnie. Wartość całej inwestycji to ponad 22 mln złotych. Zadanie zrealizowane zostało przy wykorzystaniu środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Nazwę promu wyłonił konkurs zorganizowany przez Urząd Marszałkowski i Miasto Solec Kujawski.

 

Zarząd Dróg Wojewódzkich

i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

10 maja 2024 r.