Aktualności

Fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP
Fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP

Psychiatria na Bielanach

Budynek dla oddziałów pschiatrycznych już wygląda imponująco. Po gmachu głównym jest to największy element kompleksu. Powierzchnia użytkowa budynku wynosi będzie 11 tysięcy metrów kwadratowych.

 

Do nowej siedziby na Bielanach zostaną przeniesione wszystkie stacjonarne oddziały psychiatryczne funkcjonujące obecnie w budynkach przy ul. Marii Skłodowskiej–Curii 27/29 i Mickiewicza 24/26. W nowej siedzibie przewidziano ponad 190, czyli o około 20 więcej niż obecnie. Dzięki bezpośredniemu połączeniu z główną częścią szpitala, pacjenci, jeśli zajdzie taka potrzeba, będą szybciej konsultowani przez lekarzy innych specjalności. Ułatwiony zostanie także dostęp do badań wymagających specjalistycznego sprzętu np. tomografu komputerowego czy rentgena.

 

Zdecydowanie poprawi się komfort pacjentów. W wyposażonych w nowy sprzęt salach będzie przytulnie, wygodnie i kolorowo. Oprócz pokoi dla chorych przewidziano między innymi pomieszczenia do terapii zajęciowej, psychoterapii i muzykoterapii. Będą także specjalne miejsca gdzie pacjenci będą mogli spotkać się z rodzinami oraz sale przewidziane do zajęć grupowych. W części przeznaczonej na oddział dla dzieci i młodzieży zaplanowano salę gimnastyczną. Zajęcia sportowe odbywać się będą także na świeżym powietrzu. Teren w otoczeniu budynku zaprojektowano tak, by sprzyjał aktywności ruchowej i wypoczynkowi. Wśród zieleni wytyczone zostaną ścieżki i postawione ławeczki; przewidziano także boisko.

 

W gmachu przy ul. Mickiewicza pozostaną poradnie. Będą tam także oddziały dzienne – psychiatryczny dla dorosłych, rehabilitacyjny dla dorosłych oraz oddział dla dzieci i młodzieży. Także w tym budynku funkcjonuje działające od 1 października Centrum Zdrowia Psychicznego, zajmujące się kompleksową opieką środowiskową nad osobami z problemami psychicznymi. Pacjenci trafiający pod opiekę centrum mogą liczyć na pomoc psychologiczną i psychiatryczną.

 

Budowa nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu to najważniejsza obecnie kujawsko-pomorska inwestycja w służbie zdrowia. W bielańskiej lecznicy będzie prawie tysiąc łóżek. Koszt rozbudowy to 560 mln zł, z czego około 200 mln zł wydamy na nowoczesny sprzęt medyczny i wyposażenie. Prace wykończeniowe trwają w skrzydle administracyjnym i zachodniej część gmachu głównego. Elewację i instalacje ekipy wykonawcze montują w budynku dla oddziału zakaźnego. Wykonawca ma się uporać z pracami do końca 2019 roku.

 

Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne

i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

9 października 2018 r.

Ostatnia aktualizacja: 14 sierpnia 2019 r.