Aktualności

Zaproszenie na Welconomy. Konferencja prasowa marszałka Piotra Całbeckiego i dr. Jacka Janiszewskiego, fot. Andrzej Goiński/UMWKP
Zaproszenie na Welconomy. Konferencja prasowa marszałka Piotra Całbeckiego i dr. Jacka Janiszewskiego, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Zapraszamy na Welconomy

3 kwietnia rozpoczyna się dwudniowe Welconomy Forum in Toruń 2023, najważniejsze wydarzenie gospodarcze w Kujawsko-Pomorskiem. Znani i cenieni eksperci przyjadą do miasta Mikołaja Kopernika, aby rozmawiać o ekonomii i problemach społecznych. – Welconomy ma tę fantastyczną cechę, że potrafi zgromadzić ludzi o różnych poglądach, przedstawicieli różnych środowisk – mówił marszałek Piotr Całbecki podczas wtorkowej (28 marca) konferencji prasowej, na której wystąpił wspólnie z dr. Jackiem Janiszewskim, pomysłodawcą i twórcą Welconomy. Samorząd województwa jest partnerem strategicznym organizatora, którym jest toruńskie Stowarzyszenie Integracja i Współpraca.

W tym roku w toruńskim forum uczestniczyć będzie półtora tysiąca gości, zaplanowano kilkadziesiąt paneli dyskusyjnych. Forum otworzy sesja „Trzydzieści lat minęło, lecz co dalej?”, w trakcie której politycy i ekonomiści podsumują najważniejsze dla Polski wydarzenia minionych trzech dziesięcioleci. – [Tytuł sesji] to pytanie o przyszłość, tak bardzo potrzebne dziś Polsce, Europie i światu. Będziemy chcieli w dyskusji odpowiedzieć na pytanie co zrobić, żeby pozytywne myśli i pragnienia inspirowały i motywowały nas wszystkich do działania – mówił podczas spotkania z dziennikarzami marszałek Piotr Całbecki, który przyjął zaproszenie do udziału w tej debacie.

Druga sesja inauguracyjna nawiązuje do najsłynniejszego traktatu Mikołaja Kopernika, w 550. rocznicę urodzin wielkiego astronoma. Większość z nas kojarzy Kopernika z rewolucyjną zmianą myślenia w astronomii. Jednak największą siłą naszego rodaka była jego wszechstronność. Kopernik był astronomem, lekarzem, a także ekonomistą. Stąd tytuł tej właśnie sesji „O obrotach rzeczywistości społecznej”, podczas której zaproszeni goście rozmawiać będą o gospodarczych i społecznych wyzwaniach współczesnego świata.

Istotne miejsce podczas tegorocznego Welconomy zajmą tematy związane z rewolucją cyfrową i sztuczną inteligencją oraz kwestia bezpieczeństwa żywnościowego. Występując na konferencji dr Jacek Janiszewski, przewodniczący Stowarzyszenia Integracja i Współpraca, stwierdził, że rozwój technologii informatycznych i związane z nim zmiany społeczne każą o sobie myśleć właśnie w kategoriach rewolucyjnych („czwarta światowa rewolucja”); bezpieczeństwo żywnościowe wskazał zaś jako jeden z trzech filarów bezpieczeństwa państw i narodów (obok bezpieczeństwa militarnego i energetycznego). Podkreślił, że Welconomy nie opowiada się po żadnej stronie sporu politycznego, a podczas debat usiądą obok siebie „politycy z PO, Konfederacji i PiS-u”. Znakiem firmowym forum są bowiem otwartość, dialog i szacunek dla różnorodności poglądów.

Do Torunia przyjadą na dwa dni m.in. byli prezydenci, byli i obecni członkowie rządów, dyplomaci, naukowcy, biznesmeni, dziennikarze i eksperci. – Jesteśmy przekonani, że każdy, kto interesuje się problemami współczesnego świata, dla kogo ważne jest nie tylko rozumienie [globalnych] procesów, ale i przewidywanie w jakim kierunku nasz świat będzie podążać, powinien przyjechać do Torunia i być naszym gościem. Welconomy to święto dialogu i uczta intelektualna, pozwalająca poszerzać myślowe horyzonty – mówi dr Jacek Janiszewski.

Wydarzenie zostało objęte patronatami honorowymi wiceprezesa Rady Ministrów ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka, a także Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej i Ministerstwa Finansów oraz marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Piotra Całbeckiego.

Stowarzyszenie Integracja i Współpraca

i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

28 marca 2023 r.

Ostatnia aktualizacja: 30 marca 2023 r.

Zaproszenie na Welconomy. Konferencja prasowa marszałka Piotra Całbeckiego i dr. Jacka Janiszewskiego, fot. Andrzej Goiński/UMWKPZaproszenie na Welconomy. Konferencja prasowa marszałka Piotra Całbeckiego i dr. Jacka Janiszewskiego, fot. Andrzej Goiński/UMWKPZaproszenie na Welconomy. Konferencja prasowa marszałka Piotra Całbeckiego i dr. Jacka Janiszewskiego, fot. Andrzej Goiński/UMWKPZaproszenie na Welconomy. Konferencja prasowa marszałka Piotra Całbeckiego i dr. Jacka Janiszewskiego, fot. Andrzej Goiński/UMWKP