Aktualności

Święto Województwa w Grudziądzu, 2019 rok, fot. Andrzej Goiński/UMWKP
Święto Województwa w Grudziądzu, 2019 rok, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Zapraszamy na Święto Województwa!

Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego rozpoczęte! Do 12 czerwca w całym regionie będą królować muzyka, taniec i zabawa. W programie m.in. koncerty, warsztaty, międzypokoleniowe potańcówki, fiesta balonowa i wiele więcej. Za nami imprezy w Bydgoszczy, Włocławku, Grudziądzu i Inowrocławiu. Wydarzenia organizowane są we współpracy z Kujawsko-Pomorską Organizacją Turystyczną. 

– Wszystkich mieszkańców i odwiedzających nasz region zapraszam do wspólnej zabawy na festynach, piknikach i koncertach w różnych częściach województwa. To wypełnione atrakcjami wydarzenia, które łączą pokolenia ­– zaprasza marszałek Piotr Całbecki.

Oficjalne obchody rozpoczęła w wojewódzkim dniu patronalnym św. Jana Pawła II (7 czerwca) msza święta w katedrze śś. Janów w Toruniu. Po nabożeństwie zebrani przeszli pod pomnik Jana Pawła II i złożyli kwiaty. W południe rozpoczęła się uroczysta sesja sejmiku połączona z Forum Samorządowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego, podczas których uhonorowane zostały organizacje zajmujące się pomocą rodzinie, a przedstawiciele samorządów lokalnych podpisali Kujawsko-Pomorską Deklarację Na Rzecz Rodziny. Czytaj: Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2022

Pod wspólnym niebem w Toruniu (10-12 czerwca)

Gród Kopernika jak zwykle przy okazji Święta Województwa spoglądać będzie w gwiazdy. Sobota (11 czerwca) odbędzie się pod znakiem Astrofestiwalu. (plakat-PDF)

W programie m.in. mobilne planetarium, symulatory lotów kosmicznych, wystawy astrofotografii, warsztaty plastyczne, porady medyczne i masaże. Główną atrakcją będzie wieczorny koncert „Pod Wspólnym Niebem”, który w tym roku będzie miał szczególny charakter. Na scenie pojawią się nie tylko polskie gwiazdy, takie jak Baranovski, Mela Koteluk, Szczyl, Natalia Przybysz, Piotr Rogucki, Ewa Bem, Margaret i Mariusz Lubomski, ale też ukraińskie wokalistki: Dakooka oraz zwyciężczyni konkursu Eurowizji w 2016 roku Jamala. (plakat-PDF)

Warto spojrzeć w niebo – w tym roku czeka na nas także tradycyjna fiesta balonowa. Balony wylatywać będą od piątku do niedzieli (10-12 czerwca) z terenu toruńskiego Aeroklubu Pomorskiego. Pokaz balonów planowany jest na placu cyrkowym (ul. Przy Skarpie 10) w piątek (10 czerwca), a przejazd samochodów z włączonymi palnikami w sobotę (11 czerwca).

Za nami już imprezy w Bydgoszczy, Inowrocławiu, Grudziądzu i we Włocławku.

Włocławek tanecznie (sobota, 4 czerwca)

Międzypokoleniową potańcówką i pokazami tańca Lenki i Jana Klimentów rozpoczęła się zabawa we Włocławku. W programie także animacje dla dzieci, pieczenie i dekorowanie pierników, warsztaty deskorolkowe oraz zajęcia fitness. Na scenie wystąpiły Sara Pach i Kasia Kowalska.

 

Filmowa Bydgoszcz (sobota, 4 czerwca)

W sobotę (4 czerwca) świętowali także mieszkańcy Bydgoszczy, gdzie w wykonaniu polskich muzyków i solistów zabrzmiała najpiękniejsza muzyka filmowa. Wystąpili Sarsa, Wiki Gabor, Margaret, Michał Szpak, Mesajah, Igo Walaszek i Grzegorz Hyży. Wszystkie utwory, które usłyszeliśmy podczas koncertu „Wyspa Kina” związane będą z kinematografią regionu i pochodzącymi stąd twórcami, upamiętnionymi w Kujawsko-Pomorskiej Trasie Filmowej.

Inowrocław i Grudziądz zaśpiewają z gwiazdami (niedziela, 5 czerwca)

Do inowrocławskiego Parku Solankowego zaprosiliśmy na kolejną potańcówkę. Przez miasto przeszła tradycyjna już Defilada Sił Dętych Województwa Kujawsko-Pomorskiego pod batutą L.U.C.-a. Sceną muszli koncertowej zawładnęli trzej tenorzy Sławomir Naborczyk, Aleksander Kruczek i Nazar Tatsyshyn. Towarzyszyła im orkiestra Kijowskiej Operetki Narodowej, a wspólną zabawę zwieńczył koncert Polskiej Muzyki Filmowej w wykonaniu Rebel Babel Ensemble i gościnnym udziałem Marii Dębskiej oraz Doroty Miśkiewicz.

Wyjątkowo gorąco było tego dnia także w Grudziądzu, gdzie swoje 35-lecie obchodził kultowy zespół Żuki. Z okazji Święta na scenie wystąpili również Fisz Emade oraz grupa IRA. Wszystkie koncerty odbyły się na terenie malowniczej Mariny na bulwarach nadwiślańskich.

Piłka nożna, sztuka i muzyka klasyczna

Imprezy towarzyszące zaplanowane są także w innych miejscowościach regionu. Już w pierwszą sobotę Święta (4 czerwca) na Wzgórzu Zamkowym w Jabłonowie Pomorskim (powiat brodnicki) zabrzmiały „Duety barokowe”, a 10 czerwca w Skrwilnie (powiat rypiński) rozegrane zostaną Piłkarskie Mistrzostwa Świata Samorządowców Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

W czasie Święta Województwa na ulicach Włocławka, Inowrocławia, Świecia, Grudziądza, Bydgoszczy i Torunia pojawią się też mobilne billboardy przygotowane przez Galerię RUSZ.

Świąteczny blok wydarzeń zamknie zaplanowana na 14 czerwca gala Nagród Marszałka Województwa.

Czytaj także:

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

31 maja 2022 r.

Ostatnia aktualizacja: 7 czerwca 2022 r.