Aktualności

Fot. Daniel Pach
Fot. Daniel Pach

Zapraszamy do nas na lato

Kujawsko-Pomorskie zaprasza na lato – mamy sporo atrakcyjnych miejsc, coraz lepszą bazę noclegową, niezłą pogodę od maja do końca sierpnia, a także we wrześniu, coraz częściej wybierają nasz region turyści, także zagraniczni.

 

Nasza turystyczna baza noclegowa to blisko 400 obiektów (wzrost w stosunku do roku poprzedniego o 2,5 proc., co daje nam piąte miejsce w kraju), z czego nieco ponad 300 całorocznych; 186 z nich to hotele. Wszystkie razem dysponują 30 tysiącami miejsc (wzrost o 1,7 proc.).

 

Najwięcej hoteli i pensjonatów (51) posiada powiat aleksandrowski, na co podstawowy wpływ ma Ciechocinek, turystyczna perła regionu. Kolejne miejsca zajmują Toruń (46) i Bydgoszcz (39). Odwiedzający województwo najczęściej zatrzymują się jednak w Toruniu (w ubiegłym roku 350 tys., 30 proc. noclegów) i Bydgoszczy (190 tys., 16 proc.). a Ciechocinek i okolice (150 tys., 12 proc.) wybierają dopiero w trzeciej kolejności. Na miejscu czwartym plasuje się Inowrocław – 65 tys., 5,5 proc.

 

W ubiegłym roku z gościny w którymś z naszych ośrodków hotelowych lub turystycznych skorzystało 1,2 miliona turystów, o ponad 8 proc. więcej niż rok wcześniej. Pytani o jakość bazy noclegowej w Kujawsko-Pomorskiem oceniają ją jako dobrą (70 proc.), różnorodną (80 proc.), z właściwą relacją standardu do ceny (85 proc.).

 

Typowy poznający atrakcje naszego regionu turysta to mieszkaniec dużego miasta, który znalazł informację w internecie, podróżuje z najbliższymi, z reguły własnym autem, i zamierza polecić nas rodzinie i znajomym. Nasi goście z zewnątrz to głównie obywatele sąsiednich województw – mazowieckiego, pomorskiego i wielkopolskiego (w tym Warszawy, Poznania i Gdańska). Przybywający do nas turyści zagraniczni to najczęściej Niemcy (40 proc.) oraz Brytyjczycy (13 proc.), Holendrzy i Francuzi (po 8 proc.).

 

Samorządowe władze województwa kładą duży nacisk na wszystko, co służy rozwojowi turystyki. W programie tegorocznego wielkiego otwarcia sezonu znalazło się ponad dziewięćdziesiąt imprez w najbardziej atrakcyjnych miejscach regionu i propozycje dla każdego odbiorcy. Corocznym sztandarowym cyklem wydarzeń są organizowane przez Urząd Marszałkowski otwarte rajdy rowerowe pod hasłem „Kujawsko-Pomorskie na rowery”. Najbliższy w Brodnicy (25 czerwca), kolejne w Świeciu (26 sierpnia) i Toruniu (23 września). W ostatnim czasie zbudowano lub wyznaczono w Kujawsko-Pomorskiem 700 kilometrów ścieżek rowerowych.

 

Wszystkie dane za Urzędem Statystycznym w Bydgoszczy i raportem z badania ruchu turystycznego (dla Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej).  

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

21 czerwca 2017 r.  

ostatnia aktualizacja: 1 sierpnia 2017 r.