Aktualności

Marszałkowi Piotrowi Całbeckiemu podczas wyboru choinki towarzyszyły dzieci z gminy Unisław, fot. Andrzej Goiński/UMWKP
Marszałkowi Piotrowi Całbeckiemu podczas wyboru choinki towarzyszyły dzieci z gminy Unisław, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Zaczynamy przygotowania do świąt

Prawie 20 metrów wysokości mierzy choinka, która stanie przed gmachem Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. W piątek (27 listopada) marszałkowi Piotrowi Całbeckiemu w wyborze drzewka w lesie pod Raciniewem w powiecie chełmińskim pomagały dzieci z gminy Unisław. Świerk trafi do Torunia w tym tygodniu.

 

– Choinka kojarzy się z magiczną aurą, rodzinnym ciepłem i spotkaniami z najbliższymi. Szczególnie teraz w okresie pandemii potrzebujemy impulsu, który rozjaśni nam życie. Przygotujmy się do nadchodzących świąt szczerze, pozytywnie nastawiając do drugiego człowieka. Nie zapominajmy, że ten czas ma tylko wtedy sens, gdy ludzie się spotkają się – jeśli nie fizycznie to duchowo, wybaczą sobie. Wtedy te święta będą lśnić prawdziwym blaskiem, uzewnętrzniając to, co jest w naszych sercach – mówił marszałek Piotr Całbecki.

 

Nasze świąteczne drzewko to potężny świerk pospolity (Picea abies (L.) H. Karst) rosnący w zasobach Lasów Państwowych zarządzanych przez Regionalną Dyrekcję w Toruniu. Leśnicy każdego roku aktywnie uczestniczą w naszych przygotowaniach do świąt Bożego Narodzenia. Podobnie jak w poprzednich latach wśród ozdób na choince przed Urzędem Marszałkowskim pojawią się także bombki przekazane przez pracowników nadleśnictwa.

 

– W naszym lesie świerk jest gatunkiem pomocniczym, bo składem docelowym, który ma tu występować jest brzoza. Zależy nam na jej dobrym i mocnym drzewostanie w przyszłości, dlatego konieczne jest usuwanie innych drzew w cięciach pielęgnacyjnych. Wycinając ten świerk, łączymy zatem przyjemne z pożytecznym – zabieg hodowlany i  udostępnienie pięknego bożonarodzeniowego drzewka dla mieszkańców naszego województwa – wyjaśnił nadleśniczy Nadleśnictwa Toruń Bogusław Kashyna.

 

Podczas piątkowego wyjazdu marszałkowi Piotrowi Całbeckiemu towarzyszyli uczniowie Szkoły Podstawowej w Grzybnie, Zespołu Szkół w Unisławiu oraz podopieczni Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Unisławiu. Dzieci wzięły udział w zajęciach edukacyjnych, które poprowadziła rzecznik prasowa Regionalnej Dyrekcji Lasów w Toruniu Honorata Galczewska, podczas których dowiedziały się m.in. o tradycji strojenia drzewek i znaczeniu zawieszanych na choince ozdób. Pod choinką na dzieci czekały upominki.

 

Przed siedzibą samorządu województwa pojawi się także bożonarodzeniowa szopka, której wnętrze przygotowane zostanie jak co roku przez uczniów Zespołu Szkół Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Więcej informacji o naszych świątecznych atrakcjach wkrótce na www.kujawsko-pomorskie.pl oraz w specjalnej zakładce.

 

Relikt epoki lodowcowej w kujawsko-pomorskim lesie

Niedaleko Raciniewa na terenie gminy Dąbrowa Chełmińska w 1956 roku utworzono rezerwat przyrody „Linje”. Obejmuje on powierzchnię 12 ha, z czego blisko połowa to rezerwat ścisły. Głównym obiektem ochrony jest brzoza karłowata, która jest reliktem epoki lodowcowej. Osiąga wysokość do jednego metra. W Polsce, oprócz rezerwatu Linje, naturalnie występuje jedynie w Sudetach.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

27 listopada 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 30 listopada 2020 r.

 

Marszałkowi Piotrowi Całbeckiemu podczas wyboru choinki towarzyszyły dzieci z gminy Unisław, fot. Andrzej Goiński/UMWKPMarszałkowi Piotrowi Całbeckiemu podczas wyboru choinki towarzyszyły dzieci z gminy Unisław, fot. Andrzej Goiński/UMWKPMarszałkowi Piotrowi Całbeckiemu podczas wyboru choinki towarzyszyły dzieci z gminy Unisław, fot. Andrzej Goiński/UMWKPMarszałkowi Piotrowi Całbeckiemu podczas wyboru choinki towarzyszyły dzieci z gminy Unisław, fot. Andrzej Goiński/UMWKPMarszałkowi Piotrowi Całbeckiemu podczas wyboru choinki towarzyszyły dzieci z gminy Unisław, fot. Andrzej Goiński/UMWKPMarszałkowi Piotrowi Całbeckiemu podczas wyboru choinki towarzyszyły dzieci z gminy Unisław, fot. Andrzej Goiński/UMWKPMarszałkowi Piotrowi Całbeckiemu podczas wyboru choinki towarzyszyły dzieci z gminy Unisław, fot. Andrzej Goiński/UMWKPMarszałkowi Piotrowi Całbeckiemu podczas wyboru choinki towarzyszyły dzieci z gminy Unisław, fot. Andrzej Goiński/UMWKPMarszałkowi Piotrowi Całbeckiemu podczas wyboru choinki towarzyszyły dzieci z gminy Unisław, fot. Andrzej Goiński/UMWKPMarszałkowi Piotrowi Całbeckiemu podczas wyboru choinki towarzyszyły dzieci z gminy Unisław, fot. Andrzej Goiński/UMWKPMarszałkowi Piotrowi Całbeckiemu podczas wyboru choinki towarzyszyły dzieci z gminy Unisław, fot. Andrzej Goiński/UMWKPMarszałkowi Piotrowi Całbeckiemu podczas wyboru choinki towarzyszyły dzieci z gminy Unisław, fot. Andrzej Goiński/UMWKP