Aktualności

Płyta winylowa Republiki, fot. Andrzej Goiński UMWKP
Płyta winylowa Republiki, fot. Andrzej Goiński UMWKP

Legendarna pierwsza płyta Republiki na licytacji WOŚP

Za nami finał 32. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Urząd Marszałkowski, jak co roku, zagrał razem z WOŚP. Na licytacje kujawsko-pomorskich sztabów orkiestry trafiły między innymi przedmioty przekazane przez samorządowe władze województwa, wśród nich legendarna winylowa płyta Republiki z autografami muzyków, faksymilia pierwszego wydania „De revolutionibus” Mikołaja Kopernika oraz koszulka z podpisami zawodników drużyny Anwil Włocławek.

 

– Dziękuję wolontariuszom oraz wszystkim, którzy co roku okazują serce dołączając się do zbiórki. Fantastyczne rzeczy dzieją się w Polsce, to jest przykład naszej solidarności – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Do toruńskiego i bydgoskiego sztabu trafiły faksymilia pierwszego wydania „De revolutionibus” przekazane przez marszałka Piotra Całbeckiego. Na licytacjach znalazły się również fartuchy z autografami kucharzy biorących udział w akcji gęsinowej  Roberta Makłowicza i Pascala Brodnickiego, przetwory od lokalnych producentów oraz gadżety związane z obchodami Roku Kopernika. Do lipnowskiego sztabu trafiła przekazana przez członka zarządu województwa Anetę Jędrzejewską koszulka z autografami drużyny Anwil Włocławek – Fiba Europe Cup.

 

Jedną z kolekcjonerskich perełek, które znalazły się na tegorocznych aukcjach, jest legendarna pierwsza płyta Republiki „Nowe sytuacje”, podarowana wicemarszałkowi Zbigniewowi Ostrowskiemu przez basistę zespołu Pawła Kuczyńskiego. Unikatowe krążki (czarny i biały), opatrzone autografami, przekazane przez wicemarszałka, można jeszcze licytować.

 

Moja przyjaźń z zespołem trwa ponad 40 lat. Jej ważnym epizodem była audycja, którą wspólnie z Grzegorzem Ciechowskim nagraliśmy dla radiowej Trójki. To zdarzenie odnotowują w historii zespołu liczne publikacje. Paweł Kuczyński grał tam postać ochroniarza. Stąd także pomysł by obok autografów Pawła i Zbyszka umieścić własny – mówi wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

 

Tradycyjnie podczas finału WOŚP na scenie odbędzie się główna licytacja. W Toruniu można będzie zawalczyć między innymi o lot balonem podczas święta województwa.

 

Zobacz Dary na licytację WOŚP

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

25 stycznia 2024 r.

Ostatnia aktualizacja: 29 stycznia 2024 r.