Aktualności

Otwarcie inwestycji w Inowrocławiu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Otwarcie inwestycji w Inowrocławiu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Z wizytą w Inowrocławiu

Na zaproszenie pełniącego obowiązki prezydenta Inowrocławia Wojciecha Piniewskiego marszałek Piotr Całbecki uczestniczył w uroczystości zakończenia inwestycji unijnej, polegającej na renowacji miejskiego muru obronnego. Gospodarz województwa spotkał się także z uczniami i pedagogami II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej. Okazją były obchody 25 lat funkcjonowania szkolnego klubu europejskiego.

 

– Dziedzictwo kulturowe stanowi o naszej tożsamości. Środki budżetu województwa i pieniądze unijne konsekwentnie trafiają na remonty konserwatorskie i prace restauratorskie przy zabytkowych obiektach Kujaw i Pomorza – podkreślił marszałek Piotr Całbecki. – Rozpoczęliśmy nową unijną perspektywę finansową. Mamy wiele ambitnych planów związanych m.in. z infrastrukturą drogową wokół Inowrocławia. Wierzę, że dzięki współpracy uda się je zrealizować.

 

Kompleksową konserwację przeszedł najdłuższy zachowany fragment średniowiecznego muru. Zaaranżowano także teren wokół – pojawiły się chodniki, oświetlenie i elementy małej architektury. Koszt inwestycji to ponad 4,7 mln złotych, z czego 3,6 mln złotych stanowiły środki unijne Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

 

W uroczystości wzięły udział także przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska i posłanka Magdalena Łośko.

 

Klub Europejski „Konopa” należy do międzynarodowej sieci klubów europejskich z siedzibą w Lizbonie. Powstał w 1998 roku z inicjatywy nauczyciela Waldemara Wąśniewskiego i uczniów klas o profilu europejskim i prawniczym II LO. Jego członkowie zgłębiają zagadnienia związane z Unią Europejską i jej instytucjami, uczestniczą w konferencjach, debatach i wyjazdach studyjnych, organizują konkursy i Dni Europy dla mieszkańców miasta, a także biorą udział w młodzieżowych obradach Parlamentu Europejskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

22 stycznia 2024 r.

Ostatnia aktualizacja: 29 stycznia 2024 r.