Aktualności

Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP
Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Z okazji Dnia Kobiet

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej zagra dziś (8 marca) specjalny koncert z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet. O dokonaniach i zasługach pań w dziedzinie nauki przypomni spotkanie z cyklu „Naukowi giganci Kujaw i Pomorza”, którego bohaterką jest wybitna astronom Wilhelmina Iwanowska.

 

-„Dzień Kobiet, Dzień Kobiet, niech każdy się dowie, że dzisiaj jest święto kobiet. Uśmiechy są dla nich, zabawa i taniec, piosenka z radia popłynie…” tak śpiewaliśmy w latach młodości, tak śpiewamy też dzisiaj. Wszystkiego najlepszego drogie Panie! pisze w życzeniach marszałek Piotr Całbecki na swoim profilu w mediach społecznościowych.

 

Dzień kobiet w instytucjach kultury

Dziś (8 marca) w Filharmonii Pomorskiej z okazji Dnia Kobiet usłyszymy muzykę filmową. W ramach wydarzenia „Muzyka którą znamy… Muzyka, którą kochamy!” przedstawione zostaną utwory z takich produkcji, jak „Zapach kobiety”, „Noce i dnie”, „Ptaki ciernistych krzewów”, „Ostatni Mohikanin”, „Przeminęło z wiatrem”, „Doktor Quinn” i „West Side Story”. Melomani, dla których nie wystarczy miejsc na widowni bydgoskiej filharmonii, mają okazję wziąć udział w wydarzeniu za pośrednictwem kanału instytucji na platformie YouTube. Bezpłatna transmisja z wydarzenie rozpocznie się o godzinie 19.

 

Święto kobiet uczci dziś także Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny w Toruniu, który z tej okazji prezentuje spektakl „Mężczyźni o kobietach”. Rozprawie na temat kobiety w jej przeróżnych odsłonach będzie można się przysłuchać na żywo, dziś (8 marca) od godziny 18. W repertuarze znajdą się m.in. teksty Marka Grechuty, Juliana Tuwima i Wojciecha Młynarskiego.

 

Wybitne kobiety

W dniu 8 marca należy pamiętać również o dokonaniach i aktywności kobiet w wielu ważnych dziedzinach naszego życia. Wilhelmina Iwanowska, zasłużona polska astronom, współtwórczyni Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i toruńskiej szkoły astronomii, będzie dziś bohaterką pierwszego spotkania z serii „Naukowi giganci Kujaw i Pomorza”. Organizatorem nowego edukacyjnego cyklu poświęconego największym naukowcom pochodzącym z naszego regionu jest Urząd Marszałkowski. Lekcja odbędzie się za pośrednictwem Kujawsko-Pomorskiej Platformy Edukacyjnej i jest skierowana przede wszystkich do młodzieży szkół średnich, dla których postacie, takie jak wybitna astronom, mogą stać się natchnieniem i inspiracją do pójścia w ich ślady.

 

Muzeum Etnograficzne w Toruniu zaprasza do wysłuchania podcastu „Kobieta w podroży”. Bohaterkami nagranie w ramach cyklu „Etnonarracje są cztery niezwykłe podróżniczki: Alexandrine Tinnè, Elizabeth Niny Mazzucchelli, Maria Czaplicka oraz Michalina Isaakowa. Nagranie dostępne jest na stronie internetowej muzeum oraz w najpopularniejszych serwisach streamingowych.

 

Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy, Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny i Muzeum Etnograficzne w Toruniu są jednostkami samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Dane statystyczne

Według danych Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy przygotowanych z okazji 8 marca w naszym województwie mieszka aktualnie ponad 1,066 mln kobiet. Mediana ich wieku w 2019 roku wynosiła 43 lata. Z każdym rokiem kobiety są coraz bardziej aktywne na rynku pracy, a edukację kończą często z wyższym wykształceniem. Statycznie żyją także dłużej niż mężczyźni.

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

8 marca 2021 r.