Aktualności

Wręczenie medalu Unitas Durat Helenie Ksiąszce, fot. Andrzej Goiński/UMWKP
Wręczenie medalu Unitas Durat Helenie Ksiąszce, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Nestorki uhonorowane medalem marszałka

W piątek (5 marca) do grona rówieśników niepodległej dołączyły dwie kolejne osoby. Medal marszałka od przewodniczącej sejmiku województwa Elżbiety Piniewskiej odebrała mieszkająca pod Inowrocławiem Helena Ksiąszka. Z okazji setnych urodzin Czesławie Borkowskiej, mieszkance powiatu rypińskiego wizytę złożyła natomiast członek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska. Obu nestorkom serdecznie gratulujemy!

 

W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości samorząd wojewódzki rozpoczął wybijanie specjalnej edycji medalu Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis, który przyznawany jest najstarszym mieszkańcom województwa kujawsko-pomorskiego. Do tej pory uhonorowaliśmy 167 osób, z których historiami można się zapoznać  na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

 

Życie najstarszych mieszkańców regionu jest klamrą, która łączy dziesięciolecia, towarzyszy całej współczesnej historii naszej ojczyzny. Ich losy są symbolem losów naszego kraju. Jesteśmy wdzięczni za świadectwo, za proste, osobiste opowieści, dlatego z wielką przyjemnością honorujemy nestorów mieszkających w regionie najwyższym wojewódzkim odznaczeniem  – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

W Balinie (powiat inowrocławski) mieszka Helena Ksiąszka. Obdarzona talentem artystycznym nestorka przez większość życia mieszkała w Inowrocławiu, gdzie przyszła na świat 2 marca 1921 roku. W młodości pragnęła zostać nauczycielką, ale seminarium, na które uczęszczała zostało zamknięte. Rozpoczęła, wiec pracę w introligatorni Dziennika Kujawskiego. Podczas drugiej wojny światowej straciła oboje rodziców oraz brała udział w robotach przymusowych w pobliskim Latkowie. W1940 roku wyszła za mąż, a wkrótce na świat przyszła pierwsza z jej dwóch córek. Przez większość życia zajmowała się domem i wychowaniem dzieci. W wolnym czasie z zamiłowaniem wyszywała piękne, zdobne serwety i czytała, zwłaszcza biografie ludzi związanych z kulturą. Jest pogodną i skromną osoba, która lubi oglądać teleturnieje. Medal nestorce wręczyła przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska.

 

Czesława Borkowska, mieszkanka miejscowości Brzuze (powiat rypiński) w piątek (5 marca) świętowała swoje setne urodziny. Nestorka przez całe życie związana była z regionem powiatu rypińskiego. Urodziła się w Sadłowie, skąd jej rodzina przeprowadziła się do Ugoszcza, a następnie Piskorczyna, gdzie w czasie drugiej wojny światowej pracowała w niemieckim gospodarstwie. Po wojnie wyszła za mąż i przeprowadziła się do miejscowości Brzuze. Wspólnie z mężem prowadziła niewielkie gospodarstwo rolne. Zajmowała się domem i wychowaniem sześciorga dzieci. Ciężką pracę łączyła z ciekawością światach i chętnie podróżowała. To ciepła i wyrozumiała osoba, która w wolnych chwilach lubi szyć na drutach szaliki, czapki i skarpetki dla swoich licznych wnucząt i prawnucząt. Medal nestorka otrzymała od Anety Jędrzejewskiej, członka zarządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2021 roku kończą sto lat, a także starszych, którzy do tej pory nie otrzymali medalu zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl.  Ze względu na epidemię Covid-19 zmieniliśmy zasady dostarczania medali. Wręczamy je przy zachowaniu wszelkich zasad reżimu sanitarnego lub przekazujemy opiekunom seniorów. 

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

8 marca 2021 r.

 

Wręczenie medalu Unitas Durat Helenie Ksiąszce, fot. Andrzej Goiński/UMWKP Wręczenie medalu Unitas Durat Helenie Ksiąszce, fot. Andrzej Goiński/UMWKP Helena Ksiąszka, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWręczenie medalu Unitas Durat Czesławie Borkowskiej, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPCzesława Borkowska z medalem Unitas Durat, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie medalu Unitas Durat Czesławie Borkowskiej, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP